Otyli pacjenci lepiej znoszą zapalenie płuc.

Trafiające do szpitala osoby otyłe mają większe szanse na przeżycie zapalenia płuc niż pacjenci o normalnej masie ciała – informuje pismo „Clinical Microbiology and Infection” . Naukowcy z University of Alberta przeanalizowali historie choroby 907 pacjentów, przyjętych do szpitala z zapaleniem płuc. Okazało się, że w porównaniu z chorymi o prawidłowej masie ciała otyłe osoby z zapaleniem płuc mają większe szanse na przeżycie. Dwie trzecie pacjentów miało ciężkie zapalenie płuc, z czego 79 zmarło w szpitalu. Spośród zmarłych 12 osób miało niedowagę, 36 ważyło tyle, ile powinny z racji budowy ciała, natomiast 21 z pozostałych miało nadwagę, zaś 10 było otyłych. Oznacza to, że umieralność w przypadku osób o normalnej masie ciała sięgała 10 proc., podczas gdy wśród otyłych – tylko 4 proc.

Podobne zjawisko obserwowano już wcześniej. Otyłość sprzyja cukrzycy, nadciśnieniu zakażeniom (w tym zapaleniu płuc). Jednak paradoksalnie, w niektórych chorobach bycie otyłym daje większe szanse. Być może nie każda otyłość działa na organizm w taki sam sposób. Ponadto w przypadku chorób o ostrym przebiegu – jak w zapaleniu płuc – większa rezerwa energetyczna, jaką daje obfita tkanka tłuszczowa, może być atutem. Niewykluczone także, że zaburzenia procesów zapalnych związane z otyłością mogą w pewnych okolicznościach wyjść choremu na zdrowie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>