Otyłe dziecko to w przyszłości dorosły z nadciśnieniem.

Otyłe dzieci aż czterokrotnie częściej niż te z prawidłowym BMI wyrastają na dorosłych z nadciśnieniem tętniczym. W przypadku dzieci z nadwagą ryzyko zachorowania na nadciśnienie jest dwukrotnie wyższe. Takie wnioski płyną z badań zaprezentowanych na ostatnim zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association). Autorami badania są naukowcy z Indiana University (USA). Przez 27 lat (począwszy od 1986 roku) monitorowali oni 1117 mieszkańców z Indianapolis – od dzieciństwa, aż po wiek dorosły. Zwracali uwagę na takie parametry jak wzrost, waga i ciśnienie krwi.

Spośród wszystkich uczestników badania 68 proc. miało w dzieciństwie prawidłową wagę, 16 proc. miało nadwagę, a 16 proc. cierpiało na otyłość. Po osiągnięciu dorosłości u 119 uczestników zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze.

Okazało się, że wystąpiło ono zaledwie u 6 proc. osób, które jako dzieci miały prawidłową wagę, natomiast u 14 proc. dzieci z nadwagą i 26 proc. dzieci otyłych.

Odkrycie to, zdaniem jego autorów, jest kolejnym dobitnym dowodem na to, jak dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego są nadwaga i otyłość u dzieci.

Tymczasem jedno na troje amerykańskich dzieci ma zbyt wysokie BMI. W Europie otyłe jest co czwarte dziecko, a w samej tylko Polsce odsetek otyłych dzieci wynosi ok. 17 proc. Jednocześnie z raportu UNICEF wynika, że to właśnie polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

„Nasze wyniki potwierdzają również tezę, o której ostatnio często się mówi, że choroba serca nierzadko rozpoczyna się w już dzieciństwie” – mówi współautorka badania dr Sara E. Watson.

„Ważne, aby pediatrzy uczulali na to rodziców dzieci ze zbyt wysoką wagą. Żeby mówili o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą otyłość i nadwaga, m.in. o ryzyku rozwoju nadciśnienia. I aby informowali, że wprowadzenie zdrowej diety, zmniejszenie spożycia soli i regularne ćwiczenia mogą pomóc obniżyć to ryzyko – uważa Watson. – Myślę, że działania interwencyjne w celu zapobiegania i leczenia otyłości wśród dzieci mogą pełnić istotną rolę w zmniejszaniu społecznych kosztów wysokiego ciśnienia krwi u dorosłych”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>