Otwarcie Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego w Kajetanach.

Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego – pierwszy w Polsce ośrodek, w którym prowadzone będą badania naukowe i kliniczne z zastosowaniem nowoczesnych metod obrazowych, jak funkcjonalny rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa – zacznie działać w czwartek 19 marca w Kajetanach pod Warszawą. Jak powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, przy którym będzie działać Centrum, badania prowadzone w tym centrum pozwolą lepiej poznać mechanizmy rozwoju wielu schorzeń – neurologicznych, układu krwionośnego, nowotworów oraz schorzeń psychicznych. W dalszej perspektywie powinno to pomóc w rozwoju nowych metod diagnostyki i nowych terapii.

Centrum zostało wyposażone w ważący kilkanaście ton skaner rezonansu magnetycznego 3T – ogromny magnes, który wytwarza pole o natężeniu 3 Tesli, czyli 100 tys. razy większe niż pole magnetyczne Ziemi. Pozwala on nie tylko na badanie morfologii mózgu, ale też – dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu – umożliwia badanie jego czynności (fMRI – funkcjonalny rezonans magnetyczny) oraz analizę przebiegu połączeń nerwowych w mózgu (badania tensora dyfuzji – DTI).
Jak wyjaśnił Piotr Bogorodzki z Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, technika fMRI pozwala obserwować czynności zachodzące w mózgu w sposób pośredni – w miejscu, w którym neurony nasilają pracę wzrasta ukrwienie tkanki nerwowej i zużycie tlenu, a to jest rejestrowane przez skaner. Badanie fMRI różni się od standardowego rezonansu tym, że pozwala uzyskać nie kilka obrazów dobrej jakości, ale rodzaj +filmu+ o tym, co się w mózgu dzieje.

Dzięki tej metodzie można lepiej zrozumieć, jakie funkcje pełnią poszczególne obszary mózgu – kora słuchowa, czuciowa, wzrokowa, ruchowa. Do badań tego typu wykorzystuje się szereg urządzeń wspomagających stymulację pacjenta w czasie testu. Na przykład, przy stymulacji wzrokowej pacjent może widzieć w lusterku obraz zrzucany z projektora (w Kajetanach rolę tę będą pełnić specjalne gogle); do stymulacji słuchowej służą specjalne słuchawki piezoelektryczne (bo zwykłe nie działają); można stymulować czuciowo, motorycznie albo podawać różne zapachy przez rurkę czy pobudzać zmysł smaku.

Zdaniem Pawła Solocha z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy pomocy fMRI można np. oceniać skuteczność działania leków w różnych chorobach, jak nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD). Ta nieinwazyjna metoda pozwoli wyznaczyć wszystkie miejsca w mózgu odpowiedzialne za procesy myślowe; pomóc w badaniach odporności na stres wśród żołnierzy czy pilotów; w rehabilitacji neurologicznej; w neuromarketingu; w badaniach zaburzeń mowy, pisania, widzenia, pamięci; badaniach procesów poznawczych i reakcji emocjonalnych; skutków uszkodzeń mózgu; wykrywaniu kłamstw” – wymieniał badacz. Można ją wykorzystać m.in. do sterowania urządzeniami elektronicznymi przy pomocy naszych myśli; do badań nad osobami łamiącymi prawo, psychopatami.

„Badania czynnościowe mózgu to również możliwość zwiększenia bezpieczeństwa operacji neurochirurgicznych, np. podczas usuwania guzów mózgu. Grożą one utratą bardzo ważnych funkcji życiowych pacjenta, jak mowa, ruch, czucie. Bez badania fMRI neurochirurg nie będzie wiedział, czy blisko guza znajduje się jakiś ważny dla funkcji życiowych ośrodek nerwowy i czy może go naruszyć” – tłumaczył prof. Skarżyński.

Badacz liczy, że Centrum umożliwi dynamiczny rozwój badań dotyczących funkcji układu słuchowego. Mają one doprowadzić do stworzenia map aktywacyjnych mózgu człowieka ze szczególnym uwzględnieniem kory słuchowej. Można będzie badać np. zmiany zachodzące w mózgu podczas uczenia się nowych języków, zmiany u osób dwujęzycznych, słuch absolutny, etc.

„Dane ze świata pokazują, że najnowocześniejsze technologie w medycynie mają rentowność i opłacalność porównywalną do usług telekomunikacyjnych, które dzisiaj decydują o jakości naszego życia” – podkreślił prof. Skarżyński. Jego zdaniem, otwarcie Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego może być zaczynem ogromnego rozwoju medycznego i naukowego w Polsce.

Centrum jest wspólną inicjatywą Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, wspieraną przez wiele polskich ośrodków naukowych – przede wszystkim przez Sieć Inżynierii Biomedycznej – BIOMEN. Inicjatywę wsparło też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oprócz ogromnego magnesu 3T, placówka posiada aparat umożliwiający jednoczesną rejestrację elektrycznych fal mózgu (EEG) oraz obrazów z badania fMRI. Planowany jest ponadto zakup skanera do tomografii komputerowej (która wykorzystuje promienie Rentgena).

Otwarciu Centrum Obrazowania Biomedycznego będzie towarzyszyła dwudniowa konferencja naukowa poświęcona zastosowaniu techniki fMRI w medycynie i innych obszarach nauki. Uroczystości otwarcia i konferencja rozpoczną się o godz. 12 w siedzibie Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie: www.ncob.ifps.org.pl/home.php

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga

8 myśli nt. „Otwarcie Naukowego Centrum Obrazowania Biomedycznego w Kajetanach.

 1. Jak można dostać się na badanie nowym rezonansem w Waszym ośrodku?Czy można zasięgnąć opinii specialisty w sprawie choroby na miejscu? Mój mąż choruje od kilkunastu lat na niezdjagnozowaną chorobę.Lekarze twierdzą iż to stwardnienie rozsiane chociaż nigdy po rezonansie(miał robiony na całym odcinku kręgosłupa i głowy) nie wykryto u niego SM.Obecnie ma coraz większe trudności z poruszaniem się i mową. Z poważaniem Barbara

 2. witam,
  bardzo proszę o informację, jak można dostać się do Waszego ośrodka na konsulację i badanie nowym rezonansem?

 3. witam!
  jak można sie dostać do waszego ośrodka i jakie są numery telefonów. Mam problemy neurologiczne i nie tylko i nie mam diagnozy od 3 lat. I bardzo chciałabym przejść badanie na waszym rezonansie moze to pomoże. Prosze o pomoc

 4. Czy skierowanie do pracowni „badań kosztochłonnych” jest dobrym skierowaniem, ponieważ takie dostałam od lekarza gdyż mam straszne zawroty głowy. Czy to chodzi o rezonans magnetyczny?

 5. Dzień dobry, czy posiadacie Państwo filie na terenie Gdańska. Jak można zgłosić się na badania do Was, jakie muszą być spełnione warunki. Jaki czas oczekiwania na wizytę oraz przy pozytywnych badaniach jaki czas oczekiwania na operację. Proszę o przybliżone informacje. Pozdrawiam

 6. Witam, jestem lewostronnie sparaliżowany po udarze mózgu. czy mógłbym uzyskać pomoc w Waszym ośrodku? i co należy zrobić w tym kierunku? pozdrawiam serdecznie.Tadeusz.

 7. Witam. Mam 35 lat.Od kilkunastu lat mam chore prawe ucho, nawracające perlakowe złogi z uchyłka nadbębenkowego,jestem już po jednej operacji.Jak dostać się na konsultacje do prof. Skarżyńskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>