Oszczędzająca terapia raka piersi związana z lepszym przeżyciem.

Oszczędzające operacje u kobiet z wcześnie wykrytym rakiem piersi wiążą się z lepszym przeżyciem niż mastektomia, tj. usuwanie całej piersi – wynika z badań, które publikuje pismo “Cancer”. “Wyniki naszych badań potwierdzają, że mniej inwazyjne leczenie może zapewniać dłuższe przeżycie niż mastektomia u pacjentek z rakiem piersi w I lub II stadium zaawansowania” – komentuje główna autorka pracy dr E. Shelley Hwang z Duke Cancer Institute w Durham (Północna Karolina, USA). Oszczędzający zabieg operacyjny u kobiet chorych na raka piersi, tzw. lumpektomia, polega na wycięciu guzka wraz z otaczającymi go tkankami. Przeważnie towarzyszy mu radioterapia i/lub chemioterapia.

Lumpektomia w połączeniu z radioterapią jest bardzo dobrą opcją terapeutyczną dla pacjentek z wcześnie wykrytym rakiem piersi. Z dotychczasowych badań wynikało, że jej skuteczność jest porównywalna do mastektomii. Jednak wiele pań z mało zaawansowanym nowotworem piersi ciągle wybiera mastektomię w przekonaniu, że wyniki radykalnego leczenia mogą być lepsze.

Zespół badaczy pod kierunkiem dr Hwang przeanalizował dane zbierane przez 14 lat w ramach Kalifornijskiego Rejestru Nowotworów. Dotyczyły one wszystkich mieszkanek stanu Kalifornia, u których w latach 1990-2004 zdiagnozowano raka piersi w I lub II stadium zaawansowania. Łącznie było to ponad 112 tys. kobiet. Część z nich przeszła mastektomię (ponad 50 tys.), a u części wykonano lumpektomię i radioterapię (niemal 62 tys.).

Stan ich zdrowia śledzono średnio przez ok. 9 lat. W analizie uwzględniono m.in. wiek pacjentek i podtyp oraz rozmiary raka piersi.

Okazało się, że większe szanse na dłuższe przeżycie miały kobiety, które przeszły lumpektomię z radioterapią w porównaniu z tymi, które były leczone radykalnie. Zależność ta utrzymywała się niezależnie od wieku pań i podtypu raka piersi – czy był to rak wrażliwy na żeńskie hormony płciowe czy nie.

Największe korzyści z mniej inwazyjnego leczenia odnosiły kobiety w wieku 50 lat i starsze z rakiem hormonowrażliwym. Miały one o 13 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka piersi i o 19 proc. niższe ryzyko zgonu z innych przyczyn.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi ona, że lumpektomia łącznie z radioterapią jest skuteczną alternatywą dla mastektomii u pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium rozwoju, niezależnie od ich wieku i podtypu nowotworu.

„Nawet kobiety, które – jak sądziliśmy – mogłyby odnieść mniej korzyści z oszczędzającego leczenia, np. młodsze panie z rakiem niewrażliwym na hormony, mogą mieć pewność, że lumpektomia jest odpowiednikiem, a prawdopodobnie nawet lepszą opcją terapeutyczną niż mastektomia” – komentuje dr Hwang. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>