Ostre przepisy antynikotynowe to mniej hospitalizacji.

Zaostrzenie przepisów antynikotynowych wiąże się ze znacznym spadkiem liczby hospitalizacji i zgonów z powodu chorób serca i układu oddechowego – wynika z badań przedstawionych na łamach pisma „Circulation” wydawanego przez American Heart Association.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeanalizowali 45 prac badawczych poświęconych 33 różnych przepisom antynikotynowym wprowadzonym na szczeblach lokalnych lub państwowych w Stanach Zjednoczonych oraz Urugwaju, Nowej Zelandii i Niemczech.
Doszli do wniosku, że dzięki wprowadzeniu szeregu zakazów i obostrzeń w kwestii palenia tytoniu doszło do gwałtownego, 15-procentowego spadku liczby hospitalizacji z powodu zawału serca i 16-procentowego z powodu udaru mózgu. Zaś hospitalizacji spowodowanych chorobami układu oddechowego, w tym astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), było o 24 proc. mniej.
Okazało się także, że im bardziej restrykcyjne prawo antynikotynowe – obejmujące całkowity zakaz palenia w miejscach pracy, barach i restauracjach i innych placówkach publicznych – tym większe korzyści zdrowotne w ujęciu ogólnokrajowym.

„Opinia publicznej, służba zdrowia i politycy muszą zrozumieć, że im więcej luk w takich przepisach – mowa o wyłączeniu spod zakazu palenia tytoniu np. kasyn czy nocnych klubów – tym więcej pacjentów w szpitalnych izbach przyjęć i na oddziałach – mówi dr Stanton Glantz, główny autor badania i dyrektor Centrum Badań i Edukacji Antytytoniowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. – Te niepotrzebne, możliwe do uniknięcia hospitalizacje są realnym kosztem tego, że łagodzimy prawo antynikotynowe”.

Ustalenia naukowców wspiera American Heart Association, które zaleca, aby przepisy antynikotynowe były kompleksowe i stosowały się do wszystkich zakładów pracy i miejsc użyteczności publicznej, w tym restauracji, barów i kasyn.

Wyniki omawianej analizy są również zgodne z kilkoma wcześniejszymi badaniami dowodzącymi związku pomiędzy wprowadzeniem zakazów palenia a wyraźnym spadkiem liczby hospitalizacji z powodu ostrych zawałów serca.

„Surowsze ustawodawstwo oznacza także natychmiastowe zmniejszenie problemów zdrowotnych wynikających z biernego palenia papierosów. Przyczynia się również do ogólnego spadku liczby palaczy i – co pokazują badania – sprzyja porzucaniu nałogu – dowodzi Glantz. – Dlatego tak bardzo potrzeba nam szybkiego stworzenia dobrego prawa antynikotynowego. To zapoczątkuje zmiany społeczne, które przyniosą wymierne korzyści dla zdrowia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>