Osteoporoza: zimą wzrasta ryzyko złamań.

Osteoporoza rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Często chorzy dowiadują się o niej dopiero, gdy dojdzie do złamania. Na wykrycie tej choroby lekarz potrzebuje ok. 15 minut. ? Wciąż za mało się u nas mówi o osteoporozie. To powoduje, że profilaktyka jest na niskim poziomie ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Konrad Stachowicz z Powiatowego Szpitala im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.
W ciągu ostatniego roku doktor Stachowicz przyjął w pracowni densytometrycznej mieleckiego szpitala ok. 400 pacjentów. Jego zdaniem większość chorych decyduję się sprawdzić stan kości dopiero, gdy zaczną dotkliwie odczuwać skutki rozwijającej się choroby.
Za mało osób bada się profilaktycznie, szczególnie tych z czynnikiem ryzyka. Jak podkreśla nasz rozmówca, dzisiejsza aparatura pozwala ustalić ryzyko złamań u pacjentów nawet w perspektywie kilku lat.

? Badanie jest bezbolesne i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Powinniśmy o tym pamiętać, szczególnie o tej porze roku, gdy wzrasta zagrożenie złamań ? podkreśla doktor.

Choroba atakuje głównie kobiety po menopauzie. Oprócz płci i wieku, do czynników ryzyka zalicza się:
? drobną budowę ciała,
? niedobory witaminy D,
? długotrwałe niedobory wapnia w diecie (np. z powodu eliminacji produktów mlecznych),
? palenie papierosów.
? nadużywanie alkoholu,
? picie dużych ilości kawy lub mocnej herbaty,
? długotrwałe zażywanie leków sterydowych lub immunosupresyjnych,
? czynniki genetyczne (ryzyko jest wyższe, gdy krewny pierwszego stopnia cierpiał na osteoporozę),
? brak aktywności fizycznej.

Najbardziej niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej. Kończą się śmiercią co czwartej pacjentki i co trzeciego pacjenta. Rocznie w Polsce odnotowuje się ok. 20-30 tys. takich złamań.

W 2008 roku w kraju doszło do ok. 2,6 mln złamań osteoporycznych, w tym 2,1 mln u kobiet.

KL/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>