Ostatni przystanek przed zawałem !

Ten temat prawie nie istnieje w radio czy telewizji ! Gdy zdarzy sie awaria samolotu lub kryminalne wydarzenie takie tematy trafiają na czołówki gazet ! Każda smierć jest tragedią i dramatem !
Ale nie wszyscy wiedzą lub nie chcą wiedzieć ,że w Polsce codziennie umiera z powodu zawału mięśnia sercowego prawie 200 osób dziennie ! Czyli w ciągu roku znika z mapy administracyjnej miasto średniej wielkości !Codziennie staram się przekonywac Moich Pacjentów , że warto jak najdłużej zyć bez względu na sytuację polityczną lub materialną ! Gdy ktoś umrze wcześniej niz powinien , to nie zrobi na złość Prezydentowi POlski czy Tarnowa , ale swoim dzieciom i współmałżonkowi oraz rodzinie ! Przecież na dobrobyt Polski składa się przede wszystkim ZDROWIE poszczególnych POlaków ! To jest fundament na którym można dobudowywać inne elementy składające się na polepszenie sytuacji wszystkich !
Chcialem kilka zdań poświęcić chorobie niedokrwiennej serca , która jest aktualnie problemem społecznym nie tylko ze względu na powszechne występowanie tego schorzenia i związane z tym koszty , ale także z powodu niewystarczającego działania dotychczas stosowanego leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego . Choroba niedokrwienna serca charakteryzuje się współwystępowaniem wielu czynników ryzyka oraz schorzeń , które nie tylko determinują ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego , ale także sposób leczenia .
Lekarze zajmują sie przeważnie pacjentami ,u których wystepuja objawy ,a którzy stanowią zaledwie „czubek góry lodowej ” wszystkich osób z chorobą niedokrwienną serca !
To ostanie zdanie nie jest mojego autorstwa ,bo przecież nie jestem powołany do pouczania Koleżanek i Kolegow ” po fachu ” !
Zacytowalem go z artykułu prof.dr hab.med. Waldemara Banasiaka z Kliniki Kardiologii Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wroclawiu . Ukazał sie on na łamach tomu 10 z 2003r , fachowego wydawnictwa ” Folia Cardiologica ” , które ukazuje się w cyklu dwumiesięcznym : www.fc.viamedica.pl.
Reasumując : bronić sie ” przed zawalem serca ” trzeba od najmłodszych lat życia ! I to jest ta największa trudnośc ! Pacjenci na takie zalecenia mi często odpowiadają : ” mnie nic nie boli ” , ” mam ze wszystkiego zrezygnować w życiu ? ” , ” będę żył do kiedy mi jest przeznaczone ” , ” nie mam dla kogo żyć ! ” itd .
Inaczej mówią Pacjenci , którzy przeżyli zawał serca i spotkali sie ze śmiercią na sali intensywnego nadzoru kardiologicznego ! Ale nie znam za wielu Pacjentów , by ich pobyt w szpitalu zmienił na całe dalsze życie ,jeżeli chodzi o troskę o wlasne zdrowie !.Po dłuższym lub krótszym czasie wracają do swoich dotychczasowych nawyków życiowych !
O ile sobie dobrze przypominam mam w Gronie Moich Pacjentów tylko 1 pacjenta , który przeżyl 3 zawaly serca !
Drodzy Państwo nie mam innego wyjścia jak tylko edukacja w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych ! Z samochodem do przeglądu technicznego , co do minuty zgłaszamy sie w stacji
obsługi ! A z wlasnym zdrowiem ?
Zapraszam na nasze WTORKOWE, cotygodniowe spotkania w KLubie Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych o godzinie 16.00 lub 17.00 w sali konferencyjnej Hotelu ” Tarnovia ” . Uczyc sie powinnismy wszyscy bez wyjątku !
Jacek Roik .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>