Osoby dojeżdżające do pracy samochodem ważą więcej.

Osoby, które do pracy dojeżdżają samochodem przybierają na wadze więcej niż pracownicy korzystający z autobusów, metra czy roweru – wynika z badań przeprowadzonych w Australii i opublikowanych w „American Journal of Preventive Medicine”.
Dotyczy to także osób, które są aktywne fizyczne w czasie wolnym. Naukowcy z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne po czterech latach obserwacji ustalili, że w grupie osób, które ćwiczyły co najmniej przez dwie i pół godziny w tygodniu, te, które do pracy jeździły samochodem przybrały na wadze średnio około dwóch kilogramów. Z 822 uczestników jedynie osoby, które ćwiczyły w czasie wolnym i nigdy nie dojeżdżały do pracy samochodem zdołały uchronić się przed jakimikolwiek dodatkowymi kilogramami.

O szkodliwym wpływie długich dojazdów na zdrowie naukowcy informowali już wiele razy. Badania przeprowadzone w 2004 roku w Atlancie wykazały, że każda dodatkowa godzina spędzona w samochodzie zwiększa ryzyko otyłości o 6 proc. Podczas innych amerykańskich obserwacji stwierdzono z kolei, że pracownicy, którzy w drodze do pracy pokonywali dłuższe dystanse za kierownicą mieli mniejszą wydolność krążeniowo-oddechową, wyższe ciśnienie tętnicze i wyższy wskaźnik masy ciała (BMI).

Samo dbanie o wystarczającą dawkę aktywności fizycznej nie wystarcza, by zrekompensować efekt spędzania długiego czasu za kierownicą – komentują badacze.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>