Osoby cierpiące na arachnofobię powinny się przygotować psychicznie na jesienny wysyp pająków.

To będzie jesień pająków. Osoby cierpiące na arachnofobię powinny się przygotować psychicznie na jesienny wysyp pająków. Tegoroczne umiarkowane lato stworzyło im bowiem szczególnie korzystne warunki – informuje serwis BBC. Jak twierdzą eksperci z brytyjskiej organizacji Buglife, liczba jaj złożonych w tym roku przez pająki jest obiecująca. Według szefa organizacji Matta Shardlowa jest to nadzieja dla niektórych gatunków, które zaczęły powoli wymierać.

Obecnie w Wielkiej Brytanii występuje około 600 gatunków pająków. Nie należy zapominać, że oprócz pożerania nadmiaru owadów stanowią one ważne źródło pożywienia dla ptaków.

„Ostatnie lata bardzo negatywnie odbiły się na bioróżnorodności w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na liczbie ciem, pająków i komornic. Pająki to drapieżniki. Gdyby nie one, zalałyby nas muchy i inne szkodniki, które potrafią uprzykrzyć życie” – mówi Shardlow.

Choć jest to niewątpliwie dobra wiadomość dla środowiska, osoby, które panicznie boją się pająków nie podzielą raczej entuzjazmu biologów.

„Pająki w ogrodach stają się grubsze przed złożeniem jaj i wykluwa się mnóstwo małych pajączków. Ci, którzy ich nie lubią powinni po prostu zostawić je w spokoju, a wówczas i one zostawią ich w spokoju. Warto jednak podejść bliżej i przyjrzeć się im, gdyż bywa, że mają naprawdę piękne kolory” – mówi John Partridge z British Arachnological Society. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>