Osobowość wpływa na posiadanie dzieci.

Typ osobowości może wpływać na decyzje o posiadaniu dzieci – wynika z badania opisanego w magazynie „European Journal of Personality”. Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Instytut Stosowanej Analizy Systemów (IIASA) w Austrii, opierające się na szczegółowych danych z Norwegii, wykazało m.in., że neurotyczni mężczyźni mają mniej dzieci niż w poprzednich pokoleniach. Okazało się ponadto, że panowie ekstrawertyczni i otwarci mają dzieci więcej, a kobiety, których osobowość określono jako sumienną, decydują się na mniej potomstwa. Jednak w tych przypadkach z pokolenia na pokolenie się to nie zmienia.

Wyniki badania mogą być istotne dla dynamiki populacji w czasie, kiedy wskaźniki przyrostu naturalnego w krajach europejskich spadają. Jedną z przyczyn może być właśnie efekt osobowości – twierdzi Vegard Skirbekk z IIASA, który prowadził badanie.

Skirbekk zwraca uwagę szczególnie na spadek liczby posiadanych dzieci wśród mężczyzn o osobowości neurotycznej, a więc emocjonalnych i doświadczających zmiennych nastrojów. Badanie wykazało, że spadek dotyczy panów urodzonych po 1957 r. Skirbekk składa to na karb nowych norm związanych z rodzicielstwem, np. odkładania macierzyństwa czy testowania się nawzajem przez partnerów przed podjęciem decyzji o wspólnym wychowywaniu dziecka.

Przeprowadzenie badania było możliwe dzięki szczegółowym statystykom narodzin powiązanym z testami osobowości. „W przypadku mężczyzn często liczba dzieci pozostaje nieścisła, gdyż nie ma tego w rejestrach, ale akurat z Norwegii mamy szczegółowe informacje” – podkreślił badacz.

Choć badano tylko populację norweską, Skirbekk jest pewien, że mogą one dotyczyć szerszego grona. „Norwegia jest liderem w kategorii dynamiki rodziny – zaznaczył. – Wiele trendów obserwowanych najpierw tam – np. częstsze związki bez ślubu, wzrost liczby rozwodów i późniejsze zawieranie małżeństwa – pojawiało się później w innych częściach świata”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>