Osobowość kobiety decyduje, kiedy urodzi pierwsze dziecko.

Naukowcy odkryli, że cechy osobowości, takie jak sumienność czy otwartość, wiążą się z późnym macierzyństwem, podczas gdy bardziej neurotyczne i ekstrawertyczne kobiety zostają matkami w młodości.
Badanie zostało przeprowadzone przez Institute of Social and Economic Research wśród 16 tys. matek i skupiło się na relacji pomiędzy płodnością, wykształceniem i cechami osobowości – pisze DailyMail. Naukowcy odnieśli pięć różnych typów osobowości: sumienna, nerwowa, otwarta, ugodowa i ekstrawertyczna, do wieku w którym kobiety urodziły pierwsze dziecko.

Lara Tavares, autorka badań, powiedziała, że kobiety posiadające średnie wykształcenie urodziły dziecko dwa lata później od gorzej wyedukowanych. Twierdzi, że ludzie o szerszych horyzontach mogą być mniej podatni na społeczną presję posiadania dzieci.

Badanie pokazuje, że więcej „otwartych” kobiet ma tendencję do niekonwencjonalnych lub buntowniczych zachowań, takich jak odłożenie macierzyństwa na później. W przeciwieństwie do „ugodowych” kobiet, które częściej rodziły dzieci w młodości.

„Sumienne” z kolei odkładały macierzyństwo na później i były zdyscyplinowane i dobrze zorganizowane. „Ekstrawertyczki” były bardziej asertywne, a dzieci posiadały stosunkowo młodo.

Większość „neurotyczek” okazała się niestabilna emocjonalnie i wykazywała większą tendencję do lęków, depresji i niepewności.

Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko wzrósł w całej Europie. Średnia wieku urodzenia pierwszego dziecka w Wielkiej Brytanii w 1980 wynosiła 25 lat, a do 2006 roku wzrosła do 30. NIC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>