Organizacja ochrony mórz: makrelom dziękujemy.

Brytyjska organizacja ochrony środowiska morskiego Marine Conservation Society (MCS) zdegradowała makrele na swojej liście ryb, które powinno się spożywać – podał portal BBC News. MCS uważa, że międzynarodowy spór na temat kwot połowów wskazuje, że nie jest to już właściwy wybór. Zdaniem organizacji makrele powinno się jeść tylko okazjonalnie i wybierać zamiast nich śledzie i sardynki. Brytyjscy rybacy twierdzą, że zdegradowanie makreli jest przedwczesne i może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Makrele stały się w ostatnich latach bardzo popularne, m.in. ze względu na kampanie promujące zalety jedzenia tłustych ryb.

Ryby, występujące głównie w północno-wschodnim Atlantyku, w ostatnich latach przesunęły się na północny zachód w stronę Islandii i Wysp Owczych w pogoni za pożywieniem w postaci skorupiaków. Skoro więc ryb pojawiło się w ich wodach więcej, tamtejsze firmy połowowe zdecydowały się zwiększyć limit łowionych makreli. Szkoccy rybacy uważają, że to zagraża ich interesom. Tymczasem Unia Europejska i Norwegia także spierają się o limity połowowe.

Impas w rozmowach skłonił MCS do podjęcia działań i usunięcia makreli z listy „ryb do jedzenia”.

„W tej chwili – zgodnie z danymi – ilość zasobów rybnych plasuje się ponad rekomendowanym poziomem, jednak limity połowów i tak są zbyt wysokie” – powiedziała Bernadette Clarke. „Ilość makreli spada. Są teraz zaklasyfikowane jako ryby do okazjonalnego spożywania, a nie do unikania” – dodała.

Choć MCS zaleca poszukiwania alternatyw, reprezentanci szkockiego rybołówstwa uważają, że degradacja jest przedwczesna. „Zasobów rybnych jest wystarczająco dużo, nawet jeśli Islandia i Wyspy Owcze będą kontynuowały swoją politykę” – powiedział Bertie Armstrong ze szkockiego Stowarzyszenia Połowów. „W tym roku można to zalecenie jeszcze zignorować” – dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>