Optyczne złudzenie łagodzi ból stawów.

Oglądanie łudzących wzrok obrazów własnych rąk na ekranie komputera może łagodzić ból, związany z zapaleniem i zwyrodnieniem stawów – informuje serwis „BBC News/Health”.
Przypadkowe odkrycie psychologów z University of Nottingham doprowadziło do opracowania technologii zwanej „Mirage”, która może pozwolić na leczenie bólów związanych ze stanami zapalnymi i zwyrodnieniowymi stawów bez użycia leków.
Pacjent wkłada rękę do pudła, zawierającego kamerę, po czym obserwuje na ekranie komputera, jak jego palce są pozornie ściskane i rozciągane przez kogoś nieistniejącego po drugiej stronie pudła.

Metoda powstała przypadkiem, podczas eksperymentów badających, w jaki sposób nasz mózg przetwarza informacje dotyczące ciała – to, co widzimy i to, co czujemy. Eksperyment bardzo spodobał się dzieciom, ale jedna z towarzyszących im babć zauważyła, że gdy patrzy na pozorne manipulacje swoimi palcami, przestają ją one boleć. Zachwycona, chciała nawet zabrać urządzenie do domu.

Trudno powiedzieć, kto był bardziej zdziwiony – starsza pani czy naukowcy. Jednak eksperymenty potwierdziły nieoczekiwane odkrycie. Złudzenia optyczne przetestowano na niewielkiej grupie pacjentów w wieku przeciętnie 70. lat, ze stwierdzonymi klinicznie bólami rąk i palców. Okazało się, że w 85 proc. przypadków ból stawów rąk zmniejszył się o połowę, a u niektórych osób wzrósł zakres ruchów. U jednej trzeciej pacjentów przeciwbólowy efekt utrzymywał się przez pewien czas po wyłączeniu iluzji.

Zdaniem ekspertów, wyłączające ból działanie złudzenia można wykorzystać, aby ułatwić chorym korzystanie z pomagającej odzyskać sprawność fizjoterapii, a uproszczone wersje urządzenia sprawdziłyby się jako domowy środek pozwalający łagodzić ból bez leków.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>