Opryszczka atakowała odległych przodków człowieka.

Na długo zanim na scenie ewolucji pojawił się człowiek, wirus opryszczki zadomowił się w organizmach naszych odległych przodków – informują naukowcy na łamach „Molecular Biology and Evolution”. Zidentyfikowali oni ewolucyjne początki wirusa opryszczki pospolitej typu HSV-1 i HSV-2. Okazuje się, że pierwszy typ pojawił się już u wspólnego przodka ludzi i szympansów, a zatem jeszcze przed ewolucyjnym oddzieleniem się przodków szympansa od przodków człowieka, które dokonało się sześć mln lat temu. Natomiast HSV-2 przeskoczył od dawnych szympansów na przodków współczesnych ludzi, noszących nazwę Homo erectus, około 1,6 mln lat temu.

Naukowcy porównywali sekwencje genetyczne HSV-1 i HSV-2 do sekwencji wirusów u ośmiu gatunków małp. Następnie za pomocą modelowania matematycznego zrekonstruowali przebieg ich ewolucji.

„Wyniki badań pomogą nam w lepszym zrozumieniu, w jaki sposób te wirusy wyewoluowały i trafiły do organizmów ludzi” – opisuje główny autor badań, Joel O. Wertheim z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA).

Jak dodaje, wiedza w tym zakresie może być użyteczna w zapobieganiu takiemu przenoszeniu się wirusów w przyszłości.

Około dwóch trzecich populacji ludzkiej zarażonych jest co najmniej jednym gatunkiem wirusa opryszczki. Objawy zakażenia mają postać zmian zapalnych błon śluzowych – warg i narządów płciowych, a niekiedy spojówki i rogówki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>