Opony z kolcami szkodzą zdrowiu

Opony z kolcami nie tylko szkodzą nawierzchni, ale mogą także zagrażać zdrowiu kierowców i osób mieszkających w pobliżu autostrad – informuje pismo „Chemical Research in Toxicology”. Jak wykazali naukowcy z zespołu Anders Ljungmana (uniwersytet w Linkoping), opony z kolcami ścierają powierzchnię drogi, wytwarzając pył, którego wdychanie powoduje w komórkach zmiany związane z procesem zapalnym, co zwiększa ryzyko chorób serca i układu oddechowego.
Opony z kolcami zaczęto stosować w Skandynawii w latach 50. XX wieku. Ich zadaniem było podniesienie przyczepności na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Ale pod koniec lat 70. zaczęły powstawać pierwsze opracowania na temat wpływu opon z kolcami na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zużycie nawierzchni. Wyniki analiz przyczyniły się do wprowadzenia zakazu stosowania opon kolcowanych.

W zależności od modelu i rozmiaru opona może mieć od 60 do 120 kolców. Kolec składa się z korpusu ze stali, aluminium lub z plastiku oraz kolca właściwego – elementu wykonanego z odpornego na ścieranie węglika wolframu, który wystaje średnio 1,5 mm nad powierzchnię opony.

W Polsce stosowanie opon z kolcami dozwolone jest tylko w przypadku rowerów oraz w pojazdach biorących udział w rajdach i wyścigach zimowych (za zgodą zarządcy drogi). Można ich natomiast używać w Finlandii, Norwegii i Szwecji. PMW

PAP – Nauka w Polsce

krf/bsz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>