Opole: hipotermia głowy ratuje noworodki.

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu uratowano już 10. pacjenta dzięki zastosowaniu selektywnej hipotermii głowy w terapii dzieci urodzonych w zamartwicy. Mateusz przyszedł na świat miesiąc temu w Strzelcach Opolskich. Nie dawał oznak życia, nie oddychał. Jego reanimacja trwała ponad 20 minut. ??Chłopca natychmiast przewieziono do Wojewódzkiego Centrum Medycznego, gdzie został poddany nowoczesnej terapii ? hipotermii głowy, która opóźnia postępowanie zniszczeń w tkance mózgu niedotlenionego wskutek ciężkich powikłań przy porodzie. Życie dziecka zostało uratowane, chociaż zaobserwowano wiele komplikacji wynikających z ciężkiego niedotlenienia całego organizmu. Chłopczyk wymagał m.in. operacji kardiochirurgicznej, dializoterapii, wykazywał objawy uszkodzenia wątroby. Operacja się udała, funkcja nerek powróciła w zupełności, poprawia się też stan wątroby.??

? Jego stan jest na tyle dobry, że wypisujemy go dzisiaj z oddziału intensywnej terapii dla dzieci w naszej placówce. Trafi do oddziału patologii noworodków i wcześniaków w szpitalu ginekologiczno-położniczym w Opolu ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Wojciech Walas, ordynator oddziału intensywnej terapii dla dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.

Jak mówi dr Walas, selektywną hipotermię głowy w terapii noworodków oddział oddział intensywnej terapii dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym stosuje już od ponad roku. Podjął ją jako trzeci ośrodek w Polsce. Pojawiły się kolejne placówki, które stosują ten rodzaj terapii.

Do niedotlenienia mózgu noworodka dochodzi na skutek powikłań przy porodzie. Ratunkiem dla niego może być schłodzenie mózgu za pomocą specjalnego czepka ? cool cap. Dziecko musi być poddane zabiegowi w ciągu sześciu godzin od chwili narodzin.

Przez ponad rok pracy z urządzeniem cool cap do leczenia hipotermii w Opolu skierowano 24 noworodki. Po badaniach okazało się u 14 dzieci stosowanie metody jest zbędne, u 10 zdecydowano się na jej wdrożenie. Wszyscy mali pacjenci mają się dobrze.

DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>