Opiody raczej bezpieczne w leczeniu bólu przewlekłego.

Jedynie mniej niż 5 proc. chorych uzależnia się od narkotycznych środków przeciwbólowych (tzw. opiodów) zażywanych w przypadku bólu przewlekłego – wykazała metaanaliza opublikowana na łamach pisma „Addiction”. Jednak nie wszyscy specjaliści się zgadzają z tą opinią.
Metaanalizę przeprowadzili badacze niezależnej organizacji The Cochrane Collaboration, którzy wzięli pod uwagę 17 dotąd przeprowadzonych badań na ten temat. Objęto nimi 88 tys. osób. W 10 badaniach chorzy zażywali opioidy przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. W jednym badaniu – jedynie przez kilka dni. Uwzględniając wszystkie badania ustalono, że jedynie u 4,5 proc. chorych doszło do uzależnienia. „Przesadzone są zatem obawy, że chorzy z bólem przewlekłym mogą się uzależnić od narkotycznych środków przeciwbólowych” – komentuje w wypowiedzi dla Reutersa dr Michael Fleming z Northwestern University’s Feinberg School of Medicine (USA). Jego zdaniem opiody są bezpieczne, jeśli tylko pacjenci otrzymają właściwe leki i w odpowiednich dawkach. Bez obaw mogą je zażywać szczególnie ci, którzy nie nadużywali wcześniej narkotyków i nie cierpieli z powodu zaburzeń psychiatrycznych – dodaje.

Inni badacze nadal są jednak sceptyczni. Twierdzą, że w metaanalizie przeprowadzonych wcześniej badań uwzględniono również te, które nie spełniają wszystkich kryteriów wiarygodności. „Uważam, że werdykt w sprawie ryzyka uzależnienia od narkotycznych środków przeciwbólowych nadal nie jest rozstrzygnięty” – podkreśla prof. Joseph Boscarino z Geisinger Clinic w Danvill (USA).

Specjalista zwraca uwagę, że leki takie jak oksykodon, fentanyl i morfina, były dotąd przepisywane niemal wyłącznie chorym na raka lub z silnym bólem krótkotrwałym. U tych pierwszych korzyści przeważają nad ryzykiem stosowania takich leków, z kolei u tych drugich są podawane zbyt krótko, by mogło doprowadzić do uzależnienia. Dopiero od niedawna otrzymują je również chorzy z bólem przewlekłym, u których ryzyko uzależnienia jest większe.

Dodaje, że w ostatnich pięciu latach w USA zwiększyła się liczba pacjentów z przewlekłym bólem, którzy uzależnili się od przepisywanych na receptę narkotycznych środków przeciwbólowych.

Prof. Boscarino przeprowadził własne badania na ten temat. Wykazały one, że spośród chorych z bólem przewlekłym od narkotycznych środków przeciwbólowych uzależniło się aż 25 proc. tych, którzy je zażywali. Jego obserwacje mają jednak tę wadę, że wśród badanych osób wielu było uzależnionych wcześniej od alkoholu lub narkotyków.

Dr Silvia Minozzi, który kierował pracami nad metaanlizą w ramach The Cochrane Collaboration, przyznaje, że w badaniach, które uwzględniono, duży był rozrzut uzyskanych wyników. O ile jedne nie wykazały jakiegokolwiek uzależnienia od narkotycznych środków przeciwbólowych, to w innych uzależniało się nawet 31 proc. obserwowanych pacjentów. Najczęściej było to jednak te osoby, które wcześniej już zażywały narkotyki, np. kokainę lub marihuanę. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>