Opiekunowie tuczą dzieci ! .

Dzieci, którymi w ciągu dnia opiekuje się kto inny niż rodzice, są częściej żywione nieprawidłowo i bardziej narażone na tycie w pierwszym roku życia – wynika z badań amerykańskich……..

 

Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine", zjawisko przekarmiania dzieci przez zatrudnianych opiekunów może przyczyniać się do rozwoju epidemii otyłości wśród dzieci, młodzieży a z czasem także osób dorosłych.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badania w grupie 8.150 dzieci w wieku 9 miesięcy. Zebrano dane na temat rodzaju opieki sprawowanej nad dzieckiem w ciągu dnia, praktyk żywieniowych stosowanych wobec maluchów oraz zmian ich masy ciała. Ponad połowa dzieci była w ciągu dnia pod opieką osoby innej niż rodzic.

 

Okazało się, że ok. 40 proc. dzieci, które w ciągu dnia – jeszcze przed ukończeniem trzeciego miesiąca – były oddawane pod opiekę innych osób, rzadziej były karmione piersią i wcześniej zaczynały jeść stałe pokarmy, niż dzieci pozostające pod opieką rodziców. Z innych badań wynika natomiast, że karmienie piersią obniża ryzyko nadwagi u dzieci, natomiast wczesne wprowadzanie stałych pokarmów podnosi je – przypominają autorzy pracy.

 

I faktycznie, analiza wykazała, że w ciągu 9 miesięcy maluchy oddawane do żłobków, przedszkoli lub ogólnie pod opiekę innych osób, przybrały na wadze średnio o 175 gramów więcej niż dzieci, którymi zajmowali się rodzice. Dzieci pozostające w ciągu dnia pod opieką krewnych przytyły średnio 162 gramy; poza tym, więcej z nich wcześnie zaczynało jeść stałe pokarmy i nie było nigdy karmione piersią.

 

Wyniki te są o tyle istotne, że tycie we wczesnym dzieciństwie jest związane z dużym ryzykiem nadwagi i otyłości w dorosłym życiu.

 

Tymczasem, dane wskazują, że na przykład w USA liczba pracujących mam, które mają małe dzieci, wzrosła w ostatnich 3-4 dekadach ponad dwukrotnie – z 24 proc. w 1970 r. do 57 proc. w roku 2000. Aż 72 proc. dzieci – w pierwszym roku życia – jest oddawanych w ciągu dnia pod opiekę innych osób. W tym samym okresie, liczba dzieci od 6 do 23 miesiąca życia, które mają nadwagę zwiększyła się z 7 proc. do 12 proc.

 

Zdaniem autorów pracy, rodzice mogliby dokładnie informować opiekunów dzieci o tym, kiedy, czym i jak karmić dziecko, by uniknąć następnie przekarmienia go w domu lub niedożywienia. JJJ , PAP – Nauka w Polsce

 

 

 

lek.med. Jacek Roik , jroik@manpol.net
tel.domowy:0-14,655-84-49
tel.do pracy:0-14,627-33-88
Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna.
www.jroik.manpol.net
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu"Lekarz Roku 2005"
http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona
Moja książka p.t."Choroby cywilizacyjne"
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowego Życia, Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.jroik.manpol.net/wt
E-booki: www.zlotemysli.pl/profilaktyka,1/
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>