Opieka nad dziećmi ma związek z wielkością jąder.

Im bardziej aktywnie ojciec zajmuje się dziećmi, tym mniejsze ma jądra – twierdzą specjaliści na łamach pisma „PNAS”.  Badając 70 mężczyzn mających dzieci w wieku od roku do dwóch, naukowcy z amerykańskiego Emory University w Atlancie zaobserwowali, że ojcowie o mniejszych jądrach częściej angażowali się w zmianę pieluch, karmienie czy kąpiel dziecka. Oceniana metodą rezonansu magnetycznego różnica pomiędzy największymi a najmniejszymi jądrami w badanej grupie wynosiła 3 do 1.

Także badanie głowy za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniło związane z wielkością jąder różnice w działaniu mózgu u ojców patrzących na zdjęcia swoich dzieci. Mężczyźni o mniejszych jądrach wykazywali większą aktywność ośrodków odpowiedzialnych z odczuwanie przyjemności.

Jak wyjaśniają autorzy badań, niektórzy mężczyźni mogą mieć większą naturalną skłonność do zajmowana się dziećmi niż inni. Jednak wydaje się, że rolę odgrywają także inne czynniki, na przykład oczekiwania kulturowe.

U zwierząt z reguły im większe jądra, tym więcej partnerek ma samiec. Większe jądra to także wyższy poziom wydzielanego przez nich testosteronu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>