Operacje zmniejszające żołądek matek mają wpływ na geny dzieci.

Otyłość matek jest niekorzystna dla dzieci, jeśli jednak dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają, to operacja zmniejszenia żołądka otyłych kobiet przed zajściem w ciążę korzystnie wpływa na ekspresję genów ich dzieci. To wyniki badania przeprowadzonego przez kanadyjskich i amerykańskich naukowców. Wyniki właśnie opublikowano w prestiżowym piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

W pierwszym tego typu badaniu porównano zdrowie dzieci urodzonych przed operacją bariatryczną matek i po operacji, gdy matki straciły już na wadze. „Dzieci urodzone po operacji bariatrycznej są mniej otyłe i mają lepszy profil ryzyka kardiometabolicznego, z którym wchodzą w dorosłość, w porównaniu z rodzeństwem urodzonym przed zabiegiem chirurgicznym u matki” – napisano w artykule.

Badacze podkreślili, że pary badanych dzieci miały takie same geny, ale na ich dalszy rozwój miał wpływ stan zdrowia matki podczas ciąży. Operacja, która nie zmieniła genów u matki, zmieniła jej stan zdrowia, a w konsekwencji – zmieniła ekspresję genów u dzieci.

Według danych Statistics Canada (urzędu statystycznego), około jednej trzeciej kanadyjskich kobiet zachodzących w ciążę ma nadwagę lub cierpi na otyłość. U otyłych matek wyższe są poziomy cukru i tłuszczu w organizmie i, jak mówił mediom jeden z współautorów badania, w zależności od wagi i zdrowia matki płód „jest marynowany” podczas ciąży.

Jak mówił cytowany przez agencję „The Canadian Press” David Meyre, profesor na Uniwersytecie McMaster, zajmujący się analizą genów związanych z otyłością, otoczenie kształtującego się w organizmie matki płodu może tworzyć predyspozycje do późniejszej otyłości i chorób przemiany materii. Jego zdaniem „błędne koło” matek, które rodzą otyłe dzieci, które później mają otyłe dzieci, częściowo tłumaczy szybki wzrost liczby otyłych dzieci w ostatnich dziesięcioleciach. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>