Operacja zaćmy chroni przed złamaniem kości udowej.

Operacyjne leczenie zaćmy nie tylko przywraca wzrok, ale i zmniejsza ryzyko złamania szyjki kości udowej – informuje „Journal of the American Medical Association” (JAMA).
Przeprowadzone na dużą skalą przez American Academy of Ophtalmology oraz University of California w Los Angeles badania dotyczyły 400 tys. osób objętych ubezpieczeniem Medicare w latach 2002-2009. Jak się okazało, osoby którym usunięto z oka zmętniałe soczewki i zastąpiono je sztucznymi o 16 proc. rzadziej przewracały się i doznawały złamania szyjki kości udowej w porównaniu z nieoperowanymi. Choć to pierwsze badanie wskazujące na związek operacji oka ze złamaniem kości, nietrudno zrozumieć, że osoba niedowidząca lub niewidoma łatwiej się przewraca. Zaćma to przede wszystkim choroba osób w starszym wieku, których kości mogą być osłabione przez osteoporozę.

Złamanie szyjki kości udowej wymaga z reguły operacyjnego zespolenia. Zarówno samo złamanie jak i operacja sprzyjają powikłaniom – nierzadko bardzo poważnym. W każdym przypadku złamanie takie wiąże się za znacznym cierpieniem dla pacjenta i jego bliskich, a jego leczenie jest kosztowne.

Jak zaznaczyła dr Anne L. Coleman, jedna z głównych autorów badań, nigdy nie jest za późno na operacje zaćmy. Co więcej, największy spadek liczby złamań odnotowano wśród osób, którym zaćmę usunięto po 80. roku życia. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>