Operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich w USA.

W szpitalu dziecięcym przy Uniwersytecie Vanderbilta w Nashville (stan Tennessee) przeprowadzono operację rozdzielenia zrośniętych tułowiami trzymiesięcznych bliźniąt syjamskich. Obie dziewczynki są w ciężkim stanie i znajdują się na oddziale intensywnej terapii.

Po przyjściu na świat bliźniąt 4 stycznia lekarze postanowili dać im możliwość okrzepnięcia do momentu operacji, która trwała osiem godzin. Rodzice dziewczynek jeszcze przed ich przyjściem na świat wiedzieli, że będą mieli syjamskie bliźniaczki.
Dzieci urodziły się zrośnięte od mostka po wspólną pępowinę. Bliźniaczki miały też wspólną wątrobę. Poród odbył się przy pomocy cesarskiego cięcia.

Bliźnięta syjamskie – to jednojajowe bliźniaki, które zrastają się w łonie matki. Według statystyk, w Stanach Zjednoczonych bliźnięta syjamskie pojawiają się na 200 tys. pomyślnych porodów. YY

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>