Operacja bariatryczna zwiększa zadowolenie z seksu.

Operacja bariatryczna powoduje ogromną poprawę sprawności seksualnej kobiet, które się jej poddały – donoszą naukowcy na łamach pisma „JAMA Surgery”. Przyczynia się też do ogólnej poprawy jakości życia, ustabilizowania gospodarki hormonalnej i powrotu płodności. Chirurgia bariatryczna to dział chirurgii zajmujący się leczeniem patologicznej otyłości. Operacje tego typu polegają na zmniejszeniu pojemności żołądka lub/i wyłączeniu części układu pokarmowego z procesu wchłaniania pokarmów, czego skutkiem jest znaczne ograniczenie ilości przyjmowanego jedzenia. Według ekspertów to najskuteczniejsza metoda leczenia otyłości, a także jej powikłań: cukrzycy typu 2 i nadciśnienia.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (Stany Zjednoczone) jako pierwsi na świecie przeprowadzili duże, przeglądowe badanie wpływu operacji bariatrycznej na życie seksualne otyłych kobiet. Skłonił ich do tego fakt, iż u ponad połowy pań zakwalifikowanych do tego typu leczenia występują zaburzenia funkcji seksualnych i wiążące się z tym obciążenie psychiczne.

W eksperymencie wzięło udział 106 otyłych kobiet, ze średnim wskaźnikiem masy ciała (BMI) 44,5. Wszystkie panie przeszły operację bariatryczną: u 85 wykonano bypass żołądka, u 21 – zabieg opasania żołądka. W efekcie pacjentki straciły średnio 32,7 proc. pierwotnej masy ciała w pierwszym roku po zabiegu i 33,5 proc. – na koniec drugiego roku.

W dwa lata po operacji kobiety poddano ostatecznemu badaniu. Okazało się, że u wszystkich nastąpiło znaczne usprawnienie sprawności i funkcji seksualnych. Panie raportowały także wyraźną poprawę ogólnej jakości życia, nastroju, obrazu własnego ciała i samooceny, zanik objawów depresyjnych i polepszenie relacji w związkach.

Co ważne, naukowcy odnotowali również unormowanie poziomu hormonów płciowych u wszystkich pacjentek po zabiegu bariatrycznym. Ich zdaniem zmiana profilu hormonalnego ma bezpośredni wpływ na zwiększenie libido. Jest to także kluczowy czynnik w przywracaniu płodności u kobiet, które utraciły ją na skutek dużej otyłości.

„Dla wielu osób seks jest ważną częścią życia i ma duży wpływ na jego ogólną jakość – mówi kierownik badania, psychiatra dr David Sarwer. – Tymczasem patologiczna otyłość zaburza funkcje seksualne: tak kobiet, jak mężczyzn. Ogromna utrata wagi, do której dochodzi zazwyczaj po operacji bariatrycznej, wiąże się ze znaczną poprawą jakości życia, w tym także satysfakcji z seksu. Dodatkowo, u zoperowanych pań powracają także utracone zdolności reprodukcyjne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>