Opalanie się w solariach zwiększa ryzyko nowotworów skóry.

Wysiłki, jakie podejmują władze by ograniczyć niezdrowy nawyk opalania się nastolatków dają niewielki efekt – informuje pismo „Cancer”. Jak wiadomo, opalanie się w solariach zwiększa ryzyko nowotworów skóry. Dlatego wiele krajów prowadzi politykę, mającą na celu ograniczenie podobnych praktyk wśród nieletnich. Jednak w niemal wszystkich przypadkach chodzenie do solarium jest dozwolone za zgodą rodziców lub w ich towarzystwie.
Zespół Vilmy Cokkinides z American Cancer Society w Atlancie przeprowadził dwa telefoniczne sondaże – pierwszy w roku 1998, drugi w 2004. Sondaże obejmowały młodzież pomiędzy 11 a 18 rokiem życia oraz jej rodziców lub opiekunów.

Jak się okazało, między rokiem 1998 a 2004 odsetek młodzieży korzystającej z solariów nie tylko nie zmalał, ale wręcz wzrósł – z 10 do 11 procent. Nawet w stanach, gdzie władze starały się ograniczyć dostęp młodych do opalania, redukcja okazała się nie być statystycznie znacząca.

Przy okazji potwierdziło się że z solarium najczęściej korzystają starsze nastolatki płci żeńskiej, których rodzice sami opalają się w ten sposób lub nie mają nic przeciwko opalaniu. Zdaniem autorów potrzebna jest lepsza edukacja zdrowotna, a dodatkowo – bardziej restrykcyjne regulacje prawne. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>