ONZ: wciąż za dużo dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec.

Codziennie na świecie umiera 19 tys. dzieci poniżej 5. roku życia na skutek chorób, którym można zapobiec – podkreślił w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun otwierając doroczne obrady Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. Szef ONZ wezwał państwa do intensywniejszych działań na rzecz walki z ubóstwem i ostrzegł, że wiele krajów nie będzie w stanie dotrzymać zobowiązań zawartych w Milenijnych Celach Rozwoju z 2000, takich jak ograniczenie do 2015 roku śmiertelności dzieci o dwie trzecie oraz śmiertelności poporodowej kobiet o trzy czwarte.

Jak głosi opublikowany w poniedziałek raport ONZ na temat walki z ubóstwem w ramach realizacji celów milenijnych, śmiertelność poporodowa kobiet spadła w latach 1990-2010 o 47 procent. Śmiertelność dzieci w wieku poniżej pięciu lat spadła w tym samym okresie o 41 procent. Jednak ciągle 19 tys. dzieci poniżej 5. roku życia umiera codziennie z powodu chorób, którym można zapobiec.

Ban Ki Mun wymienił pozostałe obszary, gdzie występują opóźnienia. Są to m.in.: ochrona zasobów leśnych i zasobów ryb, powszechny dostęp do terapii antyretrowirusowej dla nosicieli wirusa HIV, dostęp do szkolnictwa podstawowego i odpowiednich warunków sanitarnych.

Przewodniczący Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, kolumbijski ambasador przy ONZ, Nestor Osorio Londono podkreślił, że miliard ludzi na świecie wciąż żyje w skrajnym ubóstwie. Wiele z najbiedniejszych krajów, zwłaszcza Afryki subsaharyjskiej zrobiło niewielkie postępy w eliminacji biedy.

Raport ONZ zaznacza jednak, że niektóre cele dotyczące eliminacji ubóstwa zostały już osiągnięte, takie jak zwiększenie dostępu do wody pitnej oraz zmniejszenie liczby ludzi żyjących w skrajnej biedzie o połowę. Stanowi to według organizacji największy globalny sukces w historii walki z biedą. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>