ONZ: Nawet 250 tysięcy osób umiera co roku z powodu narkotyków.

Nawet 250 tys. osób umiera co roku z powodu narkotyków, przede wszystkim na skutek przedawkowania opiatów – wynika z raportu Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), cytowanego w poniedziałek przez hiszpański dziennik „El Pais”. Jak podaje raport, w 2010 roku 153-300 milionów osób w wieku od 15 do 64 lat korzystało z narkotyków. Liczbę regularnie zażywających kokainę albo pochodne opium szacuje się na 15,5-38,6 miliona. „Biorąc pod uwagę liczbę zgonów, infekcji HIV, popularność narkotyków stosowanych dożylnie oraz zapotrzebowanie na leczenie, opiaty powodują największe szkody” – podaje w raporcie UNODC.

W Ameryce Północnej i Oceanii jeden na 20 zgonów osób w wieku 15-64 lat jest spowodowany przez narkotyki. Dane te to jednak przede wszystkim wynik prowadzenia dokładnych statystyk, a nie wzrostu konsumpcji zakazanych substancji.

„W Azji średnio jeden na 100 zgonów jest spowodowany przez narkotyki. W Europie jest to jeden na 110, w Afryce jeden na 150, a w Ameryce Południowej jeden na 200″ – czytamy w raporcie UNODC.

W ogólnej perspektywie ustabilizowanie się lub spadek spożycia kokainy, heroiny oraz marihuany w Stanach Zjednoczonych i Europie zostały zrównoważone przez wzrost popularności narkotyków w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.

Najpopularniejszym narkotykiem na świecie jest marihuana, a następnie amfetamina i jej pochodne. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>