ONZ bije na alarm z powodu zanieczyszczenia oceanów.

Miliony plastikowych śmieci i odpadów fosforowych, pochodzących z nawozów sztucznych, stanowią śmiertelne zagrożenie dla oceanów – ostrzega raport Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Ochrony Środowiska (UNEP). „Przypadek fosforu i plastiku w morzach z całą ostrością uwypukla pilną potrzebę (…) przejścia krajów świata na gospodarkę ekologiczną, wydajniej gospodarującą zasobami, aby osiągnąć trwały rozwój i walczyć z ubóstwem” – powiedział w czwartek dyrektor wykonawczy UNEP Achim Steiner. Związki fosforowe powodują przeżyźnianie wody i rozwój glonów, które z kolei zużywają tlen, uniemożliwiając rozwój innym gatunkom. „Koszt zanieczyszczeń w przypadku samych Stanów Zjednoczonych szacuje się na ponad 2 mld dolarów rocznie, co pozwala przypuszczać, że na skalę światową szkody mogą wynosić kilkadziesiąt mld dolarów rocznie” – napisano w raporcie. UNEP zwraca uwagę na konieczność wzmożonego monitorowania zanieczyszczeń. „Dokładne ilości podchodzących z odpadów naziemnych – ale także z kutrów rybackich – mikrocząsteczek plastiku w oceanach są jeszcze nieznane” – podkreślono.

UNEP podkreśla, że w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej każdy mieszkaniec zużywa około 100 kg plastiku rocznie i liczba ta może wzrosnąć do 2015 roku do 140 kg. W Azji są to wielkości dwukrotnie niższe.

Jednocześnie wskaźnik recyklingu tych substancji w wielu krajach europejskich nie sięga nawet 25 procent, chociaż w Norwegii i Szwecji przekracza 80 proc.

UNEP podkreśla, że mimo wielu konwencji mających na celu ochronę oceanów i ekosystemów morskich sytuacja się nie zmienia, gdyż nowe przepisy nie są wdrażane. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>