Onkolodzy: w Polsce nowotwory złośliwe ciągle wykrywane za późno.

Polacy ciągle zbyt późno zgłaszają się do lekarza z niepokojącymi objawami. Dlatego tylko 20 proc. chorych na nowotwór złośliwy jest w naszym kraju leczonych we wczesnym stadium choroby, gdy szanse wyzdrowienia są największe ? alarmują onkolodzy. Obchodzony w piątek 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do tego, by uświadamiać społeczeństwu konieczność wczesnego wykrywania nowotworów, edukować na temat ich objawów, jak również możliwości profilaktyki. Z tej okazji Polska Unia Onkologii (PUO) już po raz jedenasty organizuje w sobotę w całej Polsce Dzień Drzwi otwartych w placówkach onkologicznych. W ośrodkach, których adresy można znaleźć na stronie PUO (www.puo.pl) będzie można się poddać różnym – zależnie od placówki – badaniom profilaktycznym, jak mammografia, cytologia, badania laboratoryjne, uzyskać porady na temat zdrowego stylu życia, rzucenia palenia, badań profilaktycznych, odbyć konsultacje onkologiczne, porozmawiać z psychoonkologiem.

Jak poinformował PAP prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder, prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem (UICC) wskazują wyraźnie, że w najbliższych 10-15 latach liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe ulegnie podwojeniu. W XXI w. choroby te mogą stać się pierwszą przyczyną zgonów na świecie.

W 2010 r. w naszym kraju chorobę nowotworową diagnozowano u 160 tys. mieszkańców naszego kraju, a 100 tys. zmarło z jej powodu, wynika z danych udostępnionych PAP przez dr. Medera.

Głównym zabójcą nadal jest rak płuca, w większości spowodowany paleniem papierosów. W 2008 r. był on przyczyną ponad 22 tys. zgonów. Z jego powodu zmarło więcej kobiet niż na raka piersi. Na drugim miejscu pod względem liczby zgonów w całej populacji uplasował się rak jelita grubego.

Tymczasem, rozwojowi wielu nowotworów złośliwych można by zapobiec, gdyby ludzie prowadzili zdrowszy styl życia i unikali lub minimalizowali narażenie na czynniki rakotwórcze. Onkolodzy z PUO radzą, by nie palić tytoniu lub rzucić palenie, ograniczyć alkohol, nie dopuszczać do nadwagi, zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć, chronić się przed stresem przewlekłym, opalać z umiarem i unikać solariów, zaszczepić się przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV), który zwiększa ryzyko raka wątroby, unikać przypadkowych kontaktów seksualnych, starać się wyleczyć wszystkie stany zapalne i udać do poradni genetycznej, jeśli w rodzinie występowały nowotwory.

Bardzo ważna jest też tzw. czujność onkologiczna, tj. baczne obserwowanie swojego organizmu pod kątem niepokojących objawów i jak najszybsze zgłaszanie się z nimi do lekarza. Wśród najczęstszych zwiastunów choroby nowotworowej dr Meder wymienił: powiększające się węzły chłonne, białawe zabarwienie i zgrubienie błony śluzowej w jamie ustnej oraz małe niebolesne owrzodzenia na wargach i języku, chrypę, trudności w połykaniu, kaszel, krew przy odkrztuszaniu, ucisk w żołądku, brak łaknienia, wstręt do mięsa, chudnięcie bez przyczyny, powiększające się znamiona na skórze, krew lub krwisty śluz w kale, krwiste upławy, nieregularne krwawienia u kobiet, krew w moczu, częste parcie na pęcherz, stwardnienie, guzek.

Jeśli przez 2-3 tygodnie leczenie przeciwzapalne nie daje całkowitego efektu lub też zmiany czy objawy chorobowe nadal się utrzymują konieczne jest najpierw wykluczenie nowotworu, podkreślił dr Meder.

Gdyby Polacy wykazywali większą czujność onkologiczną, regularnie wykonywali badania okresowe, korzystali z programu bezpłatnych badań to więcej nowotworów złośliwych można by wykrywać we wczesnym stadium, w którym udaje się uzyskać znacznie większy odsetek wyleczeń – uważają eksperci z PUO.

Z danych przytaczanych przez dr. Medera wynika, że podczas gdy w Polsce tylko 20 proc. chorych na nowotwory jest leczonych we wczesnym stadium, to w USA odsetek ten wynosi 80 proc. Jest to jedna z przyczyn niższej skuteczności leczenia chorób nowotworowych w naszym kraju.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga

Jedna myśl nt. „Onkolodzy: w Polsce nowotwory złośliwe ciągle wykrywane za późno.

  1. przypadkiem weszłam na stronę tojefura. com i tam zrobiłam sobie test! oczywiście zdaję sobie sprawę, że test a badanie to dwie różne sprawy, ale pytania dały mi do myślenia! co o tym myślicie? ‚badanie się’ przez internet ma sens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>