Olsztyn: rośnie wykrywalność boreliozy! W Warmińsko- Mazurskiem kleszcze atakują najbardziej!

Na szczęście nie mieszkamy w tropikach, gdzie owady przenoszą wiele innych groźnych chorób zakaźnych. W Warmińsko-Mazurskiem kleszcze atakują bardziej niż w innych regionach, ale rośnie wykrywalność boreliozy. Przyroda w Warmińsko?Mazurskiem sprzyja kleszczom, których jest tu znacznie więcej niż w innych regionach kraju, ale rośnie też świadomość zagrożenia boreliozą i przypadków zachorowań jest mniej niż można by się spodziewać. ? W naszym województwie kleszcze są wyjątkowo zjadliwe, jest duża populacja kleszczy zakażonych, które przenoszą boreliozę ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Łabaj ? rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Olsztynie. Teraz, po zimie, kleszcze są bardziej agresywne, bo szukają żywicieli ? ostrzega Elżbieta Łabaj.

Rzecznik prasowy WSSE przyznaje, że liczba osób, zgłaszających się do lekarza po ukąszeniu przez kleszcza rośnie. Jeśli w 2006 roku odnotowano 586 zgłoszeń, to rok później już 699. W 2008 roku było ich mniej, bo 609, ale rok ubiegły przyniósł już 754 przypadki odkleszczowego zakażenia, w tym 390 potwierdzonych serologicznie przypadków zakażenia z powodu rumienia wędrującego. W tej liczbie mieści się 360 osób, u których stwierdzono boreliozę. Najwięcej zachorowań odnotowano w Ostródzie, Olsztynie i Piszu.

Jak twierdzi Elżbieta Łabaj, rosnąca liczba osób, zgłaszających się do lekarza np. z rumieniem wędrującym, oznacza wzrost świadomości zagrożenia w społeczeństwie. Zwykle lekarz wówczas, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, podaje antybiotyk.

Ponadto, lekarze u osób skarżących się na bóle stawów czy zaburzenia rytmu serca wykonują badania także w kierunku wykrycia boreliozy, a nie tylko reumatyzmu. Kiedyś te badania nie były popularne i wielu pacjentów chorowało nie wiedząc, że ma boreliozę.

Borelioza jest w Polsce najczęstszą chorobą przenoszą przez kleszcze. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Rosji, południowych regionach Szwecji, Europie Środkowej oraz w północno?wschodnich regionach USA. W Polsce natomiast odnotowuje się rocznie ok. 9?10 przypadków na 100 tys. mieszkańców, z czego najwięcej w województwie podlaskim. W Europie nosicielem tej choroby jest najczęściej kleszcz pospolity.

SA/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>