Ołów powoduje u dzieci problemy z zachowaniem.

Nawet niewielka ekspozycja na ołów może zwiększyć ryzyko wystąpienia u dzieci problemów emocjonalnych i wychowawczych – wykazały badania przeprowadzone w Chinach, których wnioski ukazały się w piśmie „JAMA Pediatrics”. Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA analizowali próbki krwi pobrane od ponad 1,3 tys. dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Średnie stężenie ołowiu wynosiło u nich 6,4 µg /dl. Gdy dzieci miały 6 lat, rodzice i nauczyciele wypełnili kwestionariusze dotyczące ich zachowania.

Badania przeprowadzone wcześniej w Stanach Zjednoczonych wskazywały, że ekspozycja na ołów powoduje u dzieci tzw. zachowania eksternalizacyjne, tj. skłonność do agresji i prześladowania innych, co może zwiększać ryzyko konfliktów z prawem w późniejszym życiu. Obecna analiza wykazała, że dzieci z wyższym stężeniem ołowiu we krwi częściej cechowały zachowania internalizacyjne (lęk, depresja, wycofanie), choć u wielu zaobserwowano także zachowania eksternalizacyjne, zwłaszcza agresję. Może to być spowodowane różnicami genetycznymi, kulturowymi lub środowiskowymi – mówi autorka badań dr Jianghong Liu z Uniwersytetu Pensylwanii.

„Te badania skoncentrowały się na niższym poziomie ołowiu we krwi niż większość dotychczasowych analiz, co sugeruje, że nie można mówić o bezpiecznym stężeniu tego pierwiastka. Ważna jest kontynuacja tych badań i obserwacja wpływu ołowiu na rozwój dzieci na całym świecie, by w pełni zrozumieć jego krótko- i długoterminowe działanie. Mamy solidne dowody na to, że ekspozycja na ołów obniża iloraz inteligencji u dzieci, gdyż negatywnie wpływa na rozwój układu nerwowego” – komentuje dr Kimberly Gray z Narodowych Instytutów Zdrowia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>