Oliwa z oliwek łagodzi ból i stany zapalne!

Co jakiś czas naukowcy odkrywają kolejne właściwości zdrowotne oliwy z oliwek tłoczonej na zimno czyli oznakowanej „extra virgin”! Jest to jednym słowem najzdrowszy tłuszcz roślinny dla Człowieka! Powinien być w każdej kuchni! Firma „Marimax-Polska” na mojej stronie Wirtualnych Targów Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych- www.jroik.manpol.net/wt zaoferowała po cenach promocyjnych wysyłanie produktów zaliczanych do diety środziemnomorskiej w tym oliwy z oliwek „extra virgin” , oleju z pestek winogron oraz octu vinegret oraz innych prawie 140 produktów bez doliczania kosztów wysyłki takiej przesyłki! Skorzystajmy z tej oferty!A teraz zapoznajmy sie z kolejnym odkryciem zwiazanym z oliwą z oliwek…… Związek zawarty w tłoczonej na zimno oliwie z oliwek ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne – zaobserwowali amerykańscy naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii. Zidentyfikowany przez nich związek, który nazwali oleokantalem, ma działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na trop oleokantalu badacze wpadli przypadkiem. Prowadzącego badania Gary’ego Beauchampa z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii zaintrygował fakt, że oliwa z pierwszego tłoczenia oliwek na zimno (tzw. extra virgin) powoduje specyficzne podrażnienie tylnej ścianki gardła, podobnie do ibuprofenu. Beauchamp odnotował to w czasie wizyty na Sycylii.
Po powrocie do swojego laboratorium razem z kolegami rozpoczął poszukiwania składnika oliwy, który mógłby za to odpowiadać. Wreszcie udało im zidentyfikować związek – oleokantal, od którego stężenia zależały własności drażniące świeżej oliwy. W dalszych doświadczeniach wykazali, że – podobnie jak ibuprofen, blokuje on enzymy z grupy cyklooksygenaz – COX-1 i COX-2. Enzymy te biorą udział w produkcji prostaglandyn. Zdaniem autorów pracy, obserwacje te dowodzą, że zawarty w oliwie oleokantal ma własności przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>