Olejek z drzewa herbacianego w połączeniu ze srebrem zabija bakterie.

Preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra skutecznie zabija większość mikroorganizmów powodujących zakażenia ran skóry – poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii podczas Spotkania Mikrobiologów w Harrogate.

Wan Li Low wraz z kolegami z University of Wolverhampton na podstawie wiedzy, że zarówno olejek z drzewa herbacianego jak i srebro (w postaci azotanu srebra) mają działanie przeciwbakteryjne, postanowił połączyć obydwa składniki w niskich stężeniach i sprawdzić skuteczność takiego preparatu. Naukowcy przeprowadzili testy na mikroorganizmach najczęściej powodujących zakażenia skóry – między innymi gronkowcu złocistym i drożdżaku Candida albicans – preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra zabił obydwa rodzaje patogenów.
Następnie autorzy badań „zapakowali” preparat do maleńkich kulek zbudowanych z naturalnie występujących w komórkach lipidów tzw. liposomów. Dzięki zastosowaniu tej techniki naukowcy mogli jeszcze bardziej obniżyć stężenia składników aktywnych swojego preparatu i tym samym zminimalizować ryzyko działań niepożądanych leku.

Stosowane oddzielnie w dużych stężeniach srebro oraz olejek z drzewa herbacianego często powodują uciążliwe dla pacjentów skutki uboczne, duże dawki srebra przebarwiają skórę, a olejek herbaciany może wysuszać i dotkliwie podrażniać.

Jak podkreślają autorzy doniesienia wraz z rosnącą długością życia coraz częściej pacjenci w podeszłym wieku cierpią na owrzodzenia nóg, odleżyny i tym podobne. Zapotrzebowanie na łatwy i bezpieczny preparat antyseptyczny jest coraz większe. Naukowcy mają nadzieję, że opracowany przez nich lek pomoże w leczeniu zakażeń skóry i okaże się skuteczny przeciwko szczepom bakterii odpornych na antybiotyki. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>