Okulary z Polski poleciały do Kamerunu.

130 par okularów korekcyjnych i 200 par okularów słonecznych z Polski wyląduje w środę w Kamerunie. Okulary są przeznaczone dla dzieci i dorosłych przebadanych podczas akcji ,,Okuliści dla Afryki”.
„Okulary powinny wylądować ok. godz. 18 w stolicy Kamerunu, Jaunde – informuje organizatorka akcji, dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus. – Przesyłką zaopiekował się stomatolog Konrad Rylski (twórca akcji „Dentysta w Afryce”) oraz Fundacja Dzieci Afryki. Dr Rylski przekaże okulary misjonarkom, które zadbają, aby trafiły do właściwych dzieci i nauczycieli” – mówi dr Iwona Filipecka. Dr Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz przebadały w pierwszej połowie października wzrok ponad 1700 dzieci w Kamerunie. Okulary zaopatrzono w sznureczki, aby dzieci ich nie zgubiły. Szkła zostały przygotowane dla młodych Kameruńczyków w wieku od 4 do 25 lat ze szkół, przedszkoli i oratoriów prowadzonych przez polskie misjonarki, które nauczą dzieci jak dbać o okulary i je czyścić. Podczas badań „Okulistów dla Afryki” u 143 dzieci stwierdzono istotne wady wzroku i zlecono odpowiednie okulary korekcyjne. Największym problemem była krótkowzroczność. Krótkowzroczne dzieci często mają trudności w nauce.

„Przykładem jest dziewczynka z Doumentang – zauważa dr Iwona Filipecka. – Dyrektor szkoły poinformował nas przed badaniami, że dziecko nie robi żadnych postępów i chce powiedzieć rodzicom dziewczynki, że dalsza nauka nie ma sensu. Po badaniach okazało się, że dziewczynka ma bardzo wysoką krótkowzroczność i bez okularów nie widzi dobrze nawet z odległości metra. Po dobraniu okularów widziała już wszystko” – podkreśla bielska okulistka.

Okuliści dla Afryki wysłali do Kamerunu także 200 par okularów słonecznych dla dzieci, które nie są popularne wśród mieszkańców tego kraju. Ostre słońce w tej części świata powoduje m.in. zapalenia spojówek i podrażnienia oczu.

„30 par okularów korekcyjnych trafi także do kameruńskich nauczycieli przebadanych podczas akcji – informuje dr Filipecka. – To ułatwi im pracę z dziećmi. Nauczyciele bez okularów nie widzą wyraźnie tego, co uczniowie piszą na tabliczkach lub w zeszytach. Nie mogą też płynnie czytać” – zaznacza organizatorka akcji „Okuliści dla Afryki”.

Przyczyną tak częstej krótkowzroczności jest długotrwałe przebywanie dzieci w ciemnych, nieprawidłowo oświetlonych pomieszczeniach. W szkołach, w których przeprowadzano badania w ramach akcji, klasy były ciemne. Związane jest to z ochroną klas przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce i brakiem elektryczności. Ze względu na brak elektryczności w domach dzieci odrabiają lekcje przy ognisku, lampkach solarnych lub świeczce.

„W takich warunkach dzieci muszą bardziej wytężać wzrok, co powoduje napięcie mięśni oka i doprowadza do krótkowzroczności – tłumaczy dr Filipecka. – U dzieci występowała także nadwzroczność i astygmatyzm – wady wzroku, które powodują złe widzenie zarówno na dalekie jak i na bliskie odległości. Dzieci z tymi wadami mają problemy nie tylko z widzeniem tego, co napisane na tablicy, ale także z równym pisaniem, łączeniem liter w wyrazy i z nauką czytania. Skorygowanie wad wzroku zwiększy ich szanse nie tylko w szkole, ale także w życiu codziennym.

Były to pierwsze badania wzroku w tej części Kamerunu. Na 1700 objętych nimi dzieci tylko dwoje było wcześniej badanych przez okulistę w stolicy i miało zlecone okulary. Siostrom zakonnym prowadzącym grupy dyspanseryjne przekazywana była wiedza na temat leczenia chorób oczu i postępowania z różnymi problemami okulistycznymi.

„Zbadanie tak dużej liczby dzieci możliwe było dzięki pomocy i zaangażowaniu polskich sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń działających na tym terenie – zaznacza dr Filipecka. – Siostry włączyły się do badań, co znacznie usprawniło naszą pracę szczególnie w młodszych klasach”.

Więcej szczegółów o akcji można znaleźć na stronie: www.okuliscidlaafryki.pl oraz na facebooku: http://www.facebook.com/OkulisciDlaAfryki

Przyjaciele i sponsorzy akcji: Fundacja Dzieci Afryki, Dentysta w Afryce, Alcon, Anmar, Azymut, Bausch+Lomb, Binokl, Hoya, MDT, Polfa, Roog Media, Salutaris, Santen, Thea, Tropiker.pl (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>