Okienko w brzuchu myszy pozwala na obserwację nowotworu.

Oszklony otwór w brzuchu myszy pozwala naukowcom na dokładną obserwację rozprzestrzeniania się nowotworu – informuje pismo Science Translational Medicine”. Gdy nowotwór rośnie, jego komórki odrywają się i wraz z krwią trafiają do różnych tkanek, gdzie tworzą przerzuty. Proces ten jest wciąż mało poznany, między innymi dlatego, że trudno obserwować rozwój raka wewnątrz ciała.
Nawet zaawansowane techniki obrazowania optycznego – na przykład optyczna mikroskopia wielofotonowa – pozwalają przeniknąć zaledwie na głębokość mniej więcej pół milimetra. To za mało, aby móc obejrzeć narządy takie jak wątroba.
Zespół Jacco van Rheenena z Instytutu Hubrechta w Utrechcie spróbował innego podejścia. W ścianę brzucha myszy wszczepiona została tytanowa ramka o średnicy 12 mm ze szklanym panelem. Okienko nieco przypomina spotykane w samolotach czy na statkach, a widać przez nie wyraźnie narządy wewnętrzne – w tym nerki, jelito cienkie i wątrobę.

Łatwo było śledzić poszczególne komórki guza, ponieważ zostały oznaczone fluorescencyjnym barwnikiem. Trwająca dwa tygodnie obserwacja pozwoliła już wykryć zaskakujące zjawisko – gdy komórki trafiają w docelowe miejsce – na przykład do wątroby – przez pewien czas przemieszczają się tam w sposób przypadkowy, a dopiero później tworzą nowy guz.

Okazało się również, że leki zmniejszające ruchliwość komórek nowotworowych po osiągnięciu punktu przeznaczenia spowalniały wzrost guza i zmniejszały liczbę przerzutów. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>