Ogrodnictwo odmładza i uszczęśliwia.

Radość życia ukrywa się w… trawie. Naukowcy dowiedli, że pielęgnacja roślin sprawia niezwykłą radość, uspokaja, relaksuje, a co najważniejsze… przedłuża życie. Mały ogródek pod domem może dać dużo radości. Pielęgnowanie roślin szczególnie sprzyja osobom na emeryturze. Naukowcy z dwóch uniwersytetów w Texasie przebadali niemal 300 osób powyżej 50. roku życia, dzieląc ich na ogrodników i nie-ogrodników. Okazało się, że aż 71 procent wielbicieli roślinek przyznało, że nigdy „nie czuli się starzy”, w porównaniu z 57 procentami uczestników należacych do drugiej grupy. Ogrodnicy są pełni energii, bardziej zorganizowani, a także bardziej optymistycznie podchodzą do życia. Ponadto, dzięki doglądaniu swych zielonych podopiecznych, są bardziej aktywni fizycznie, częściej też ćwiczą z własnej woli. Ich mentalna aktywność zdaje się być również na wyższym poziomie, od osób, które ogrodnictwem się nie zajmują.

„Zielony optymizm” przejawia się u nich „satysfakcją z życia”. Większość z grupy ogrodniczej prowadzi zdrowy tryb życia. Nic dziwnego, że częściej sięgają po świeże owoce i warzywa, skoro sami je hodują. Lepsza jakość życia i zdrowy organizm są w zasięgu… grabek. (PAP Life)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>