Odrzucenie społeczne wywołuje reakcję przeciwbólową.

Poczucie wykluczenia przez otoczenie prowadzi do produkcji naturalnych środków przeciwbólowych w organizmie człowieka – informuje czasopismo „Molecular Psychiatry”. Naukowcy z University of Michigan Medical School (USA) twierdzą, że ludzki mózg pod wpływem doświadczania psychicznego bólu w sytuacji odrzucenia społecznego uwalnia substancje zwane opioidami, które mają za zadanie złagodzić nieprzyjemne odczucia. Takie same związki są produkowane w obliczu bólu o podłożu fizycznym.

Ponadto zaobserwowano, że najwięcej naturalnych środków przeciwbólowych wytwarzają ludzie, którzy osiągają wysokie wyniki na skali mierzącej rezyliencję – umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków otoczenia.

W ramach eksperymentu uczestnicy badania – na podstawie zaprezentowanych fotografii i fikcyjnych profili – wybierali osoby, z którymi chcieliby nawiązać bliższą znajomość o charakterze romantycznym. Podczas badania z wykorzystaniem tomografii komputerowej, które następowało później, badani otrzymywali informację, że wybrane przez nich osoby nie wykazały nimi żadnego zainteresowania i nie chcą mieć z nimi kontaktu (odrzucenie społeczne).

Okazało się, że w momencie otrzymania przykrej wiadomości mózg osób badanych uwalniał przeciwbólowe opioidy, szczególnie w rejonach związanych zazwyczaj z bólem fizycznym: prążkowiu brzusznym, ciele migdałowatym, istocie szarej okołowodociągowej.

Im silniejsze wydzielanie substancji przeciwbólowych w obszarze kory zakrętu obręczy, tym mniej zauważalne pogorszenie nastroju u uczestników badania.

Poza tym, im wyższy poziom rezyliencji (odporności i elastyczności psychicznej), tym większa obfitość opioidów (szczególnie w ciele migdałowatym).

Co więcej, naukowcy zauważyli, że otrzymanie informacji pozytywnej o chęci nawiązania znajomości (akceptacja społeczna) także powodowało rozpoczęcie wydzielania opioidów.

„Wiadomo, że system opioidowy odgrywa rolę zarówno w redukcji bólu, jak i stymulowaniu uczucia przyjemności, a nasze badanie pokazuje, że dzieje się tak również w stosunku do środowiska społecznego” – mówi David T. Hsu, jeden z badaczy. (PAP)

ooo/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>