Odporne na leki szczepy HIV będą coraz częstsze!

Odporne na leki szczepy wirusa HIV będą powstawać coraz częściej – ostrzega „New Scientist”. Powstawanie opornych szczepów możliwe jest z jednej strony dzięki szerokiemu stosowaniu leków, z drugiej zaś – dzięki osobom, które nie zdając sobie sprawy, że są narażone, przenoszą go na nowych partnerów. Na razie istnienie tego rodzaju szczepów wirusa HIV udokumentowano w San Francisco oraz kilku innych miejscach USA i Europy. Model przenoszenia choroby oparty na badaniach gejowskiej społeczności San Francisco wskazuje, że oporne szczepy rozpowszechnią się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak przewiduje Sally Blower z University of California w Los Angeles, powszechniejszy dostęp do leków antyretrowirusowych w ubogich krajach sprawi, że szczepy oporne pojawią się również tam.

Obecnie osoby zakażone HIV otrzymują „koktajl” leków, co ma zapobiec właśnie powstawaniu oporności. Jeśli wirus staje się niewrażliwy na jeden lek, to zwykle pozostaje wrażliwy na drugi. Ale przy odpowiednio dużej liczbie prób powstają w końcu szczepy oporne nawet na trzy główne klasy leków – na przykład w San Francisco takie wirusy są już przyczyną około 15 procent nowych zakażeń.

Komputerowy model zastosowany do przewidywania przyszłości wirusa wcześniej z powodzeniem odtworzył jego szerzenie się w wśród tamtejszych gejów w ostatnich 20 latach. Zapobiec ekspansji opornych szczepów można by dzięki szybszemu wykrywaniu choroby i energicznemu stosowaniu tych leków, na które wirus pozostaje oporny.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>