Odkryto przyczynę śmierci „dziecka z Detmold”.

Niemieccy specjaliści ustalili przyczynę śmierci dziesięciomiesięcznego dziecka, które przed 6,5 tys. lat zmarło na terenie Peru – pisze tygodnik „Spiegel”. Jego zmumifikowane zwłoki, najstarsze, jakie dotąd odkryto, przechowywane są w muzeum w Detmold. „Dziecko z Detmold” jest najstarszą mumią świata, dwukrotnie starszą niż mumia Tutanchamona. W 1987 r. została ofiarowana przez prywatna osobę muzeum w Witzenhausen. Tam nie bardzo wiedziano, co z nią zrobić i przekazano ją do muzeum w Detmold. Tu poddano ją zabiegom konserwacyjnym. Wtedy się okazało, że jest to mumia dziecka sprzed 6,5 tys. lat. Znajdujące się ono w pozycji siedzącej z zamkniętymi oczami. Po konserwacji wygląda, jakby jedynie zasnęło.

Niemieccy badacze z Centrum Kardiologiczno-Diabetologicznego w Bad Oeynhausen, miasta uzdrowiskowego w Nadrenii Północnej-Westfalii, postawili zbadać, co było przyczyną śmierci peruwiańskiego dziecka. Wykonali trójwymiarowe badania obrazowe wnętrza mumii, dzięki któremu wykryli wrodzoną wadę serca, tzw. zespół niedorozwoju lewego serca (hypoplastic left heart syndrome – HLHS).

Wada ta powoduje niedorozwój lub wręcz brak lewej komory serca, która pompuje krew do całego organizmu. Dzieci z tak poważnym defektem zwykle nie mają szans na przeżycie. W czasach współczesnych większość z nich udaje się uratować dzięki skomplikowanym operacjom kardiochirurgicznym (wykonywanym również w Polsce). Zwykle trzeba przeprowadzić aż trzy trudne zabiegi, ale 70 proc. maluchów mogą uratować życie.

„Dziecko z Detmold” przebadano wkrótce po tym, jak przez trzy lata pokazywano je w różnych miastach Stanów Zjednoczonych w ramach wystawy „Mummies of the World” (Mumie świata). Była tam jednym z najcenniejszych eksponatów. Teraz ponownie znajduje się w muzeum Detmold. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>