Odkryto nowe właściwości najrzadszego atomu na Ziemi.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził serię przełomowych eksperymentów w celu ustalenia struktury astatu, najrzadziej występującego naturalnie pierwiastka na Ziemi – informuje portal Phys.org Wyniki eksperymentów mogą prowadzić do opracowania lepszych metod walki z nowotworami.

„Astat jest szczególnie interesujący, ponieważ jego izotopy są potencjalnymi kandydatami do stworzenia nowego typu radioterapii nowotworowej” – powiedział profesor Andrei Andreyev, inicjator projektu. Badacze ustalili, jaka energia potrzebna jest do stworzenia jonów astatu. Astat był ostatnim pierwiastkiem, dla którego ta wielkość nie była ustalona

Profesor Andreyev dodał: „Eksperymentalna wartość astatu pomoże również w przewidywaniu fizycznych i chemicznych właściwości ciężkich pierwiastków, w szczególności odkrytego niedawno pierwiastka nr 117”. Czas i zakres rozpadu astatu są idealne do przeprowadzania precyzyjnie wycelowanych naświetlań w terapii nowotworowej. Okres połowiczny rozpadu (czas, po którym rozpada się połowa danej grupy pierwiastków) wynosi zaledwie 8,1 godziny.

Astat jest radioaktywnym pierwiastkiem z grupy fluorowców o liczbie atomowej 85 (to znaczy, że w jego jądrze znajduje się 85 protonów a na jego orbitach 85 elektronów). Jego istnienie przewidział już Mendelejew podczas tworzenia układu okresowego pierwiastków, ale oficjalne odkrycie nastąpiło w 1940 roku.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>