Odkryto gen odpowiedzialny za przewlekły ból.

Położony na chromosomie 15 gen o nazwie Cacgn2 jest odpowiedzialny za odczuwanie przewlekłego bólu – odkryli naukowcy z Jeruzalem. Wyniki ich badań opublikowano na łamach pisma „Genome Research”. Przewlekły ból jest poważnym problemem i wyzwaniem dla medycyny, według statystyk dotyczy około 20 proc. dorosłych ludzi. Część z nas jest bardziej podatna na chroniczne dolegliwości bólowe, od innych. Podobnie stopień i nasilenie bólu odczuwanego po urazach i operacjach chirurgicznych bardzo różni się u poszczególnych pacjentów. Naukowcy od lat poszukują przyczyn takich rozbieżności, ostatnio również w badaniach skłonności genetycznych.

W swojej poprzedniej pracy grupa Ariela Darvasi z Hebrew University of Jerusalem odkryła, że u myszy region chromosomu 15 zawiera geny związane z odczuwaniem bólu; nie było jednak wiadomo dokładnie które z nich są odpowiedzialne za to zjawisko.

W swojej najnowszej pracy naukowcy zawęzili obszar poszukiwań do 155 genów i odkryli, że gen o nazwie Cacgn2, zaangażowany w działanie móżdżku i zmiany obserwowane u chorych na padaczkę, jest również odpowiedzialny za odczuwanie bólu.

W celu potwierdzenia roli tego genu w odczuwaniu przewlekłego bólu naukowcy badali specjalny szczep myszy ze zmutowaną wersją Cacgn2 – używany wcześniej do badania podstaw epilepsji. Doświadczenia behawioralne i elektrofizjologiczne dowiodły, że rzeczywiście gen bierze udział w przewlekłym odczuwaniu bólu u myszy.

Nie było jednak wiadomo czy jego ludzki odpowiednik pełni taką samą rolę. Po przebadaniu grupy pacjentek chorych na raka sutka, po operacji usunięcia piersi naukowcy zaobserwowali, że różnice w sekwencji CACGN2 mają wpływ na stopień bólu odczuwanego po operacji.

Autorzy badań podkreślają, że to dopiero wstępne wyniki, ale jednocześnie sugerują, że odczuwanie bólu najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>