Odkryto bakterie, wykorzystujące w metabolizmie arsen.

W osadach słonowodnego jeziora Mono Lake w stanie Kalifornia amerykańscy naukowcy odkryli bakterie, mogące się odżywiać trującym dla innych organizmów arsenem – poinformowali na konferencji prasowej w Waszyngtonie przedstawiciele agencji NASA.
Drobnoustroje te wbudowują arsen zamiast fosforu w swe białka, tłuszcze, a nawet we własny materiał genetyczny. „Chodzi tu o życie na Ziemi, ale nie o takie życie, jakie dotąd znaliśmy” – powiedziała astrobiolog Mary Yoytek. „Otworzyliśmy drzwi znacznie szerzej i widzimy coś, co możliwe jest także gdzieś indziej we Wszechświecie. I to jest decydujące” – zaznaczyła Felisa Wolfe-Simon z instytutu astrobiologicznego NASA.

Fosfor należy wraz z węglem, wodorem, azotem, siarką i tlenem do sześciu pierwiastków, mających zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania życia – przynajmniej w dotychczas znanej formie. Kierowany przez Wolfe-Simon zespół chce ustalić, czy życie może się także utrzymać dzięki innym pierwiastkom. W swoich badaniach naukowcy skupili się na arsenie, ponieważ jest on pod względem chemicznym bardzo podobny do fosforu.

W tym celu podjęli laboratoryjną hodowlę bakterii z osadów Mono Lake, silnie nasyconych związkami arsenu. Do pożywki w ogóle nie dodawali fosforu, zwiększając za to stopniowo koncentrację arsenu. Eksperyment przeżyły tylko bakterie ze szczepu GFAJ-1 z rodziny Halomonadaceae. Udowodniono, że rzeczywiście wykorzystują one arsen w swej przemianie materii i w ten sposób zastępują brakujący fosfor.

Jak się uważa, bakterie takie, zdolne egzystować w ekstremalnych, zabójczych dla innych ziemskich organizmów warunkach, mogą istnieć także na innych planetach. DMI

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>