Odkryto 2 geny, które prawdopodobnie odpowiadają za powstawanie glejaka- raka mózgu?

Naukowcy odkryli dwa geny, które prawdopodobnie odpowiadają za jedną z najagresywniejszych form raka mózgu – glejaka wielopostaciowego. Glejak wielopostaciowy to nowotwór złośliwy, który szybko atakuje zdrowy mózg, wytwarzając nieoperacyjną postać guza mózgu. Jak za BBC News podaje onet.pl, naukowcy z Uniwersytetu Columbia odkryli geny, które odpowiadają za to, że rak jest tak agresywny. Z badań wynika, że geny C/EPB i Stat3 są aktywne u 60 proc. pacjentów z glejakiem wielopostaciowym. Wydaje się, że geny te współpracują ze sobą, aby uruchomić wiele innych genów odpowiadających za tworzenie się komórek rakowych.

Pacjenci, u których stwierdzono obecność w guzach obu aktywnych genów, umierali w przeciągu 140 tygodni od diagnozy w przeciwieństwie do pacjentów, u których nie stwierdzono powyższych genów. Oni przeżywali o wiele dłużej.

Dr Antonio Iavarone, kierujący badaniami, opisuje dwa geny jako ?główne pokrętła kontroli? choroby.

? Kiedy aktywują się w tym samym czasie, pracują razem, aby aktywować setki innych genów, które przemieniają komórki mózgu w wysoce agresywne wędrowne komórki ? mówi Iavarone.

Zdaniem naukowca, gdyby udało się ?wyłączyć? geny dzięki kombinacjom różnych leków, mogłoby to być potężnym środkiem terapeutycznym.

Taką opcję naukowcy przećwiczyli już na myszach. ?Wyciszyli? oba geny w ludzkich komórkach glejowych i wszczepili je myszom. Komórki glejowe całkowicie straciły swoją zdolność do produkcji guzów. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia pracują teraz nad lekami, które będą dawać taki sam efekt u ludzi.

W opinii doktora Iavarone’a, z terapeutycznego punktu widzenia oznacza to, że nie będzie trzeba tracić więcej czasu na opracowywanie leków przeciwko drugoplanowym aktorom w nowotworze mózgu.

? Teraz możemy zaatakować głównych graczy ? powiedział naukowiec.

www.onet.pl/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>