Odczynniki do rozróżniania grup krwi będą produkowane w Polsce.

Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) zawiązały konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszych w Polsce nowoczesnych odczynników do diagnostyki serologicznej. Każdego roku dwa miliony Polaków leczonych jest krwią i preparatami krwiopochodnymi. Bezpieczeństwo pacjentów wymaga, by podawać im wyłącznie krew zgodną z ich grupą.

Jak tłumaczy dr Dominik Czaplicki z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), obecnie do oznaczania grup krwi używane są odczynniki o absolutnej specyficzności oparte na przeciwciałach monoklonalnych, które rozpoznają tylko jeden rodzaj antygenów. Nie są one jednak wytwarzane w Polsce, są tu jedynie konfekcjonowane, a produkcja odbywa się zagranicą.

Grupa badawcza dr hab. Joanny Berety z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ jest jedynym zespołem w Polsce, w którym generuje się nowe linie komórek produkujących przeciwciała monoklonalne. Z kolei RCKiK w Katowicach to jedyne w Polsce centrum krwiodawstwa, które na tę skalę zajmuje się wytwarzaniem odczynników serologicznych.

Konsorcjum ma na celu opracowanie technologii oraz wdrożenie jej do produkcji. Choć nie będzie to nowość w skali globalnej, to dzięki współpracy nauki i przemysłu powstanie zestaw polskich, a więc tańszych niż importowane, odczynników do rozpoznawania każdej grupy krwi (0, A, B i AB) oraz antygenu D, czyli tzw. czynnika Rh.

? Projekt jest planowany na 4 lata – tyle zajmie opracowanie technologii i wdrożenie produkcji. Liczymy na to, że wydatki budżetowe zwrócą się w około 5-7 lat, a efekty badań przyniosą oszczędności podatnikom ? mówi dr Czaplicki.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>