Od nadwagi i palenia boli głowa.

Nastolatki, które mają nadwagę, mało ćwiczą lub palą papierosy, częściej niż rówieśnicy cierpią na bóle głowy, w tym migreny – wynika z badań, które publikuje pismo „Neurology”. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, którzy przebadali niemal 6 tys. uczniów z norweskiej prowincji Nord-Troendelag, w wieku od 13 do 18 lat. W wywiadach pielęgniarki pytały młodych ludzi o to, jak często cierpią na bóle głowy, a także mierzyły ich wzrost i ważyły. Nastolatki wypełniały też ankietę na temat aktywności fizycznej i palenia papierosów.

W całej badanej grupie 36 proc. dziewcząt i 21 proc. chłopców przyznało się do nawracających bólów głowy w ciągu ostatniego roku. Nadwagę stwierdzono u 16 proc. uczniów, 31 proc. ćwiczyło mniej niż dwa razy w tygodniu, a 19 proc. paliło papierosy.

Badacze wyliczyli, że nastolatki, które miały nadwagę, mało ruchu i w dodatku paliły papierosy były ponad trzykrotnie bardziej narażone na częste bóle głowy niż rówieśnicy. W przypadku uczniów z dwoma negatywnymi czynnikami ryzyko częstych bólów głowy było wyższe niemal dwukrotnie.

Młodzież paląca papierosy była o 50 proc. bardziej narażona na częste bóle głowy, nastolatki z nadwagą ? o 40 proc., a ćwiczące rzadziej niż dwa razy w tygodniu ? o 20 proc. bardziej, w porównaniu z niepalącymi uczniami bez nadwagi, ćwiczącymi minimum dwa razy na tydzień.

Jak komentuje prowadzący badania dr John-Anker Zwart, wyniki te wskazują, że strategie zapobiegania i leczenia bólów głowy u nastolatków powinny uwzględniać promocję zdrowych nawyków ? regularnych ćwiczeń, zdrowej diety i rzucenia palenia.

PAP/ Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>