Od dziecka wiadomo, kto zacznie pić.

Dzięki badaniu aktywności mózgu dziecka można przewidzieć, czy będzie ono skłonne do upijania się w wieku nastoletnim – wykazali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Stanach Zjednoczonych.
Wiadome jest, że spożywanie alkoholu ma wpływ na rozwój nastoletniego mózgu, ale pewne wzorce jego działalności mogą pomóc przewidzieć, które dzieci mogą mieć problem z alkoholizmem w wieku nastoletnim – wynika z badań opublikowanych w „Dzienniku badań nad alkoholem i narkotykami”.
Używając specjalnego skanera MRI naukowcy przebadali czterdzieścioro 12-16 -latków, które nie spożywały jeszcze alkoholu, a następnie przebadano je po trzech latach ponownie. Połowa z nich zaczęła spożywać duże ilości wysokoprocentowych trunków. Badacze odkryli, że dzieci, które początkowo wykazywały mniejszą aktywację w pewnych obszarach mózgu, były bardziej narażone na upijanie się ciągu najbliższych trzech lat.

Gdy nastolatki zaczęły pić, aktywność ich mózgu zaczęła wyglądać tak samo, jak u osób intensywnie pijących przez wiele lat. Ich mózgi wykazały większą aktywność i pracowały o wiele intensywniej, gdy młodzi ludzie starali się wykonywać testy pamięci.

„Jest to przeciwieństwem tego, czego można się spodziewać, ponieważ ich mózgi powinny być z wiekiem coraz bardziej wydajne” – powiedział Lindsay M. Squeglia, doktor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Odkrycie zależności nie spowoduje, że wszystkie nastolatki zaczną być badane skanerem MRI w celu uzyskania informacji, które z nich mogą zacząć pić. Jednak odkrycie daje wskazówkę, co do biologicznych podstaw problemu picia u dzieci. „To interesujące stwierdzenie, ponieważ sugeruje, że mogą istnieć pewne wcześniejsze sygnały, które mogą ostrzegać o zagrożeniu piciem” – zaznaczył Squeglia.

Wyniki badań pomogą wzmocnić komunikat, że nadużywanie alkoholu wpływa na umysły młodych ludzi w momencie, kiedy trzeba, aby działał on efektywnie. „W wieku nastoletnim uczysz się jeździć, przygotowujesz się do college’u. To naprawdę ważny czas dla rozwoju poznawczego” – dodał Squeglia.

Wszyscy uczestnicy badania byli zdrowi i dobrze funkcjonowali w społeczeństwie. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>