Obrzezanie chroni układ moczowy przed zakażeniem.

Infekcje układu moczowego niemal dziesięciokrotnie częściej występują u nieobrzezanych chłopców oraz ponad trzykrotnie częściej u dorosłych mężczyzn – wynika z raportu przygotowanego przez australijskich naukowców i opublikowanego w „Journal of Urology”.
Bakteryjne zakażenie układu moczowego najczęściej dotyka chłopców w pierwszym roku życia. Wiedzieliśmy, że obrzezanie ma wpływ na ryzyko infekcji, jednak nie było jasne, w jakim stopniu oraz czy dotyczy to także dorosłych mężczyzn – mówią autorzy.
By to ustalić, Brian Morris z Uniwersytetu Sydney przeanalizował 22 badania opublikowane w latach 1987–2012, w których udział wzięło blisko 408 tys. chłopców i mężczyzn w różnym wieku, z których jedna czwarta nie była obrzezana.

Morris obliczył, że ryzyko zakażenia układu moczowego jest o 9,9 razy wyższe u nieobrzezanych chłopców do 12. miesiąca życia, o 6,6-krotnie wyższe pomiędzy 1. a 16. rokiem życia, a po 16. roku życia jest 3,4-krotnie wyższe.

Na korzyści zdrowotne wynikające z usunięcia napletka wskazywano już wielokrotnie. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że w przypadku obrzezanych mężczyzn niemal dwukrotnie rzadziej dochodzi do zarażenia wirusem HIV. Zabieg zmniejsza też ryzyko chorób wenerycznych.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>