Obrazek z życia Pacjenta: na kontynuację leczenia nie trzeba skierowania!

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie im. Najświętszej Maryi Panny domaga się od pacjentki, która po wypadku chce przyjść na kontrolę – skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Szpital powołuje się na przepisy Narodowego Funduszu Zdrowia. – Skierowanie?! Ależ skąd – dziwią się urzędnicy. Pacjentka z obolałą nogą trafiła na urazówkę. Tam prześwietlenie wykazało, że kobieta złamała w stopie piąty palec. Lekarz usztywnił go szyną, wręczył kartę informacyjną, poinstruował, że ma się zgłosić za tydzień na kontrolę do przychodni chirurgicznej.

Kiedy po tygodniu chora zadzwoniła do rejestracji na Parkitce, by zapisać się do chirurga, usłyszała, że musi mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, zgodnie z zarządzeniem dyrektora szpitala. Szpital odpowiada: to wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia. Na dowód rzeczniczka Parkitki Magdalena Sikora sięga po informację Śląskiego Oddziału NFZ gdzie w punkcie trzecim można przeczytać: ?Wypis ze szpitala nie jest skierowaniem do leczenia specjalistycznego. Jeśli zatem po wyjściu ze szpitala wymagasz dalszego leczenia u specjalisty, udaj się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego po stosowne skierowanie…?.

? Kobieta została więc prawidłowo poinformowana przez pracownicę rejestracji. Jeśli pacjentka nie ma nikogo, kto mógłby pójść za nią do lekarza rodzinnego po skierowanie, musi zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o wyznaczenie opiekuna – tłumaczy Sikora. ? Jako szpital musimy stosować się do przepisów. Proszę nie dopatrywać się w tym przypadku złej woli ze strony pracowników służby zdrowia.

? Skierowanie? Ależ skąd, to przecież kontynuacja leczenia. Pacjentka po prostu została zaproszona na konsultację ? stwierdza Andrzej Troszyński z biura prasowego warszawskiej centrali NFZ. ? W takim wypadku skierowanie od lekarza rodzinnego nie jest potrzebne. I ta zasada obowiązuje od początku istnienia systemu ubezpieczenia zdrowotnego!

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>