Objawy odstawienia kofeiny po zaprzestaniu picia kawy czy coli.

Dość często osoby, które z jakiegoś powodu nie sięgnęły po codzienną porcję kawy czy coli, wspominają o bólu głowy, zmęczeniu, problemach z koncentracją uwagi oraz zmniejszeniu dostępnych pokładów energii. Są to objawy odstawienia kofeiny. Naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni jako pierwsi zbadali mechanizmy biologiczne leżące u ich podłoża (Psychopharmacology).

Akademicy ze szkół medycznych University of Vermont oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przyjrzeli się elektrycznej aktywności mózgu oraz przepływowi krwi. Uczestnikom eksperymentu podawano kapsułki z kofeiną bądź placebo. Następnie badano ich elektroencefalografem oraz ultrasonografem. Wszyscy wypełniali też samoopisowe kwestionariusze.

U osób, które zażyły placebo, odnotowano wzrost prędkości przepływu krwi oraz zmiany w EEG. Amerykanie uważają, że pierwsze z wymienionych zjawisk prowadzi do bólu głowy, zaś nasilenie rytmu theta w zapisie aktywności mózgu można z kolei powiązać z uczuciem zmęczenia. Wszystko to znalazło pokrycie w danych dostarczonych przez samych zainteresowanych. Pozbawieni nagle kofeiny ochotnicy wspominali o wyczerpaniu, zmęczeniu czy spowolnieniu.

Wbrew temu, co sądzą kawosze, nasze studium nie wykazało istnienia różnic między wolontariuszami zażywającymi przez dłuższy czas placebo i kofeinę. Oznacza to, że regularna konsumpcja kofeiny nie zapewnia żadnych dodatkowych zysków netto [...] ? przekonuje dr Stacey Sigmon. W takiej sytuacji warto chyba pomyśleć o innych sposobach „dobudzania się”.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

3 myśli nt. „Objawy odstawienia kofeiny po zaprzestaniu picia kawy czy coli.

  1. Z tą kawą to prawda. Dziennie piję 2 „duże”. Ostatnio po południu/wieczorem nie wypiłem i rano ból głowy. Tydzień temu też nie wypiłem po południu/wieczorem i znów ból :9

  2. Osobiście nie pijam kawy ponieważ szkodzi mi, ale w zamian przyjmuję czystą kofeinę farmaceutyczną w dawkach średnio 300-500mg/dzień i zawsze po zaniechaniu jednej dawki czuję się dość mocno osłabiony oraz śpiący (dosłownie mógłbym spać cały czas) jednakże nie potwierdzam że przyjmowanie kofeiny nie daje tak zwanego zysku netto ponieważ w momencie kiedy przyjmuję ją regularnie jestem w stanie lepiej sobie zorganizować dzień oraz myśli mi się nieporównywalnie lepiej. Wychodzi (u mnie) że podczas brania kofeiny mózg mi pracuje tak jak bym używał procesora pentium4 3ghz a bez kofeiny jak bym się przesiadł na pentium3 1ghz.

  3. zamiast kawy piętnaście pompek, dziesięć przysiadów, i kilkanaście brzuszków i będziecie zasuwać cały dzień jak odrzutowce;) i to bez żadnego wydatku. jak nie macie kawy to w kawiarniach 10 złotych malutka kawka kosztuje, codziennie taką a miesięcznie 300 zł się wydaje. ja nie palę ale jak ktoś jeszcze fajeczki to + 300 = 600zł ja za tyle muszę żyć cały miesiąc. a w kawce i w fajeczkach raczej malutko jest wartości odżywczych. pozdro od studencika.;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>