Obchody Światowego Dnia Użyteczności pod hasłem opieki medycznej.

Projektowanie w służbie współczesnej medycyny będzie głównym motywem tegorocznych śląskich obchodów Światowego Dnia Użyteczności. Odbędą się one 16 listopada w kampusie medycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w zabrzańskiej dzielnicy Rokitnica. Dzień obchodzony jest w ponad 40 krajach od 2005 r. Wymyślono go, by promować ideę użyteczności. Ma to być okazja do dyskusji: co robić, by inżynierowie, naukowcy, urzędnicy czy artyści tworzyli nowoczesne, a przy tym proste, ułatwiające życie rozwiązania.

W ramach imprezy WUD Silesia 2013 (WUD – World Usability Day, czyli Światowy Dzień Użyteczności) zaplanowano m.in. dziewięć wykładów i sześć warsztatów. Ich wspólnym elementem będzie prezentacja bądź wykorzystanie pomysłów i projektów przyczyniających się do przemian w jakości życia, sposobie działania, interakcjach międzyludzkich i komunikacji.

Za motyw przewodni tegorocznej imprezy na Śląsku wybrano hasło „Healthcare: Collaborating for Better Systems”. „Wychodzimy z założenia, że życie człowieka to ciągły proces poszukiwania zdrowia, a dobrze zaprojektowane, użyteczne systemy stanowią niezwykle ważny element tego procesu” – wyjaśniają organizatorzy na stronie internetowej przedsięwzięcia.

Wśród prelegentów pojawią się m.in. Sławomir Łuczywek i Przemysław Kuśnierczyk, pracujący nad mobilną aplikacją mającą tłumaczyć język migowy na mówiony i odwrotnie. Mają opowiadać o technologiach i rozwiązaniach informatycznych pomagających rozwiązywać problemy wynikające z komunikacji osób słyszących i głuchych. Pokażą też technologię opartą o rozpoznawanie ruchu, dającą możliwość nauki języka migowego.

Współczesne osiągnięcia informatyki wykorzystano też np. w aplikacji terapeutycznej, która ma wspomagać rehabilitację dzieci i motywować je do ćwiczeń ruchowych. Mówić o niej mają Matylda Niesobska i Małgorzata Kalarus-Sternal na co dzień pracujące z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą, a także Andrzej Bieniek i Piotr Wodarski pracujący nad wykorzystaniem tzw. Technologii Wirtualnej Rzeczywistości w rehabilitacji i diagnostyce.

Rozwiązania informatyczne mogą też pomagać m.in. osobom dotkniętym afazją – utratą zdolności do mowy. Marcin Wichrowski ma opowiedzieć o możliwościach aplikacji mobilnych, które przy wykorzystaniu serwisów społecznościowych dają afatykom możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi, co ułatwia im codzienne życie.

W bloku warsztatów, uczestnicy jednego z nich będą mieli za zadanie przeprojektować aplikację wspomagającą rehabilitację. Aplikacja ta ma w odpowiedni i skuteczny sposób angażować pacjentów do regularnych ćwiczeń.

W poprzednich edycjach WUD Silesia udział wzięło ponad 800 osób z całej Polski. Wykłady i warsztaty prowadziło prawie 60 prelegentów z kraju i zagranicy. Tegoroczne wydarzenie pod tą nazwą odbędzie się w kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu-Rokitnicy.

Pierwszą część tego zespołu obiektów oddano w 1904 r. Kompleks pod nazwą Dom Inwalidów, dla niepełnosprawnych z powiatu bytomskiego, powstał według projektu kuzynów Zillmann – twórców m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach.

W 1928 r. w pobliżu Domu Inwalidów otwarto szpital ubezpieczającej górników spółki brackiej, projektu bytomskiego architekta Theodora Ehla. Wokół niego powstały też rekreacyjne tereny zielone. W 1948 r. w kompleksie siedzibę znalazł dzisiejszy Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Obecnie działa tam wydział lekarski uczelni z oddziałem lekarsko-dentystycznym.

W woj. śląskim Światowy Dzien Użyteczności obchodzono po raz pierwszy trzy lata temu – w Gliwicach. W Polsce świętowano go już wcześniej m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. Głównym organizatorem bezpłatnych, otwartych dla zarejestrowanych wcześniej chętnych, śląskich obchodów Dnia jest gliwicka firma informatyczna Future Processing – współorganizator także m.in. ogólnopolskiego konkursu dla programistów Deadline24. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>