O połowę mniej młodych Brytyjczyków umiera na raka.

Aż o połowę w Wielkiej Brytanii spadła od lat 70. XX w. liczba zgonów na raka wśród ludzi młodych – wykazał raport Cancer Research UK. Dzieje się tak choć jednocześnie rośnie wśród nich zachorowalność na nowotwory. BBC News informuje, że na początku lat 70. minionego wieku na raka umierało w Wielkiej Brytanii 580 osób w wieku 15-24 lat, teraz rejestruje się wśród nich nie więcej niż 300 zgonów. Spadek jest jednakowy o obu płci. Wśród mężczyzn zmniejszył się on z 88 do 44 zgonów na 1 mln osób, a u kobiet – z 61 do 31.

Według raportu, jest to zasługa większej skuteczności leczenia, szczególnie jeśli chodzi o białaczki. Wciąż jednak są nowotwory, szczególnie te rzadziej występujące, takie jak mięsaki, których leczenie się prawie nie zmieniło.

Dr Harpal Kumar z Cancer Research UK ubolewa, że zbyt mało osób w wieku 15-24 lat objętych jest badaniami klinicznymi, w których testowane są nowe terapie. Bierze w nich udział jedynie co piąty chory w tym wieku. Badania te znacznie częściej prowadzone wśród dzieci przed 15. rokiem życia. Jest nimi objętych od 50 do nawet 70 proc. pacjentów w tym wieku.

Badania kliniczne z udziałem ludzi młodych są bardziej ryzykowne. Powinny być u nich stosowane dawki leków jak u dorosłych, ale z powodu młodego jeszcze organizmu często inaczej reagują na te same porcje farmaceutyków.

Nowotwory są druga przyczyną zgonów wśród ludzi młodych, zaraz po wypadkach drogowych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>